Martin Komárek: Moc nemocných

archiv revue
Havel kdysi publikoval slavnou esej s názvem Moc bezmocných, v níž demaskuje pokrytectví nesvobodného režimu a akcentuje nutnost života v pravdě. Je Komárkova parafráze tohoto významného filozofického díla adekvátní?
Havel kdysi publikoval slavnou esej s názvem Moc nemocných, v níž demaskuje pokrytectví nesvobodného režimu a akcentuje nutnost života v pravdě. Je Komárkova parafráze tohoto významného filozofického díla adekvátní?

Autor svým dílem uzavírá pětadvacetileté působení ve vodách české žurnalistiky, i když se svou knihou jako čerstvě ukotvený poslanec pouští na tenký led. Je však třeba konstatovat, že příběhy polistopadových politiků nejsou psány s úzkostlivou korektností a snahou o objektivitu, ba právě naopak – Martin Komárek do nich tepe s žurnalistickou drzostí. A to napravo i nalevo. Příběhy jsou stručné, prosté literárních kudrlinek a složitých souvětí. Tak, jak je známe z Komárkových žurnalistických komentářů.


Začátek příběhového souboru je orámován osudem Milouše Jakeše, tragikomickým symbolem vnitřní degenerace komunistické strany. Trefně naznačuje, že možná i z důvodu Jakešovy politické neschopnosti zůstala nakonec politická moc doslova ležet na ulici a revoluci proto můžeme nazývat Sametovou.

V dalších kapitolách si však čtenář pokládá otázku, jací lidé se této nové moci chopili. Logicky následuje kapitola o Václavu Havlovi. Zde je patrná snaha vyhnout se příliš černobílým odsudkům, takže Havel je nekonfliktně vykreslen coby naivní umělec, který má o fungování společnosti zcestné a nereálné představy. Naproti tomu Václav Klaus je zobrazen zejména jako racionální technokrat a zloděj chilského pera. To je však vzhledem k tehdy zcela zásadnímu sporu o povahu občanské společnosti zoufale málo. Je důležité si uvědomit, že Klausův styl politického uvažování výrazně přispěl k odklonu Česka od demokracie a osudy dalších politiků tak byly těmito mantinely částečně vymezeny. Je však třeba vzít v potaz, že kniha je částečně recesistická, nemá ambice hlubší politologické analýzy.

Kniha Moc nemocných pokračuje příběhy politiků či podnikatelů devadesátých let (Miroslav Sládek, Vladimír Železný, Miloš Zeman...) i let nového tisíciletí (Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, Jiří Čunek...). Ne náhodou se mezi "těmi, co nám to zvorali" objevuje i bývalý policejní prezident Petr Lessy, tehdejší symbol politizace policejního sboru. Kniha je uzavřena osobností premiéra Bohuslava Sobotky a Komárkův názor se příliš neliší od současného mainstreamu, který mu vyčítá zejména nevýraznost.

Je otázkou, zda se Martin Komárek stane šestadvacátým "nemocným", který ve vrcholné politice velmi rychle pochopí, o co běží především, nebo se jeho stranické angažmá stane jen krátkou epizodou a stane se spíše inspirací pro autorovu další knihu.

Autor: Filip Šimeček
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Moc nemocných
Čeština

Moc nemocných

3.0 1
299 245
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Mezinárodní den dětí slavíme každý rok 1. června. Nese se ve znamení her, zábavy, ale také čtení. Potěšte své ratolesti pěknou knihou, deskovkou nebo čímkoliv jiným, co jim udělá radost.
Jennie je milující manželka a máma. Jednoho dne je svědkem toho, jak její vzorný syn ubodá postaršího muže. Už to ji šokuje, ale to, co následuje, ji donutí pochybovat o zdravém rozumu. Čas se otočil a ona má možnost vracet se do minulosti. Jenomže, co když odhalí něco, co je ještě děsivější než zločin jejího syna?
V úterý 28. května se v Ostravě v Domě knihy konala beseda s českou spisovatelkou Blankou Malou a jejím partnerem Agostinem. Autorka s diváky sdílela spoustu inspirativních myšlenek a zážitků nejen z Itálie, kde zejména se odehrávají její knihy Láska ve špičce italské špičky a Srdce nemá vrásky, které vyšly u Nakladatelství Kazda.