Proč jsem si knihu vybrala?
Ke knize mne dovedly hned dvě věci – autor a název. Díla Davida Michieho si u nás získaly poměrně velkou oblibu a není se čemu divit. Motivační knihy ovlivněné buddhismem a autorovými osobními zážitky? Ano, prosím! Čokoládu absolutně zbožňuji, a tak mne samozřejmě zaujal i název, který tvrdí, že je bdělá mysl lepší než moje oblíbená pochoutka.
Hodnocení
Už samotný titul napovídá, o čem kniha Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda asi bude. Autorem není nikdo jiný než David Michie, který se u nás proslavil díky své trilogii Dalajlamova kočka či motivačním knihám zaměřujícím se na odraz buddhismu v západní kultuře. Minulý rok dokonce autor navštívil i Prahu k příležitosti křtu své knihy Kouzelník ze Lhasy, kterou vydalo taktéž nakladatelství Synergie.
Kniha je rozdělena na 12 kapitol – Je bdělá pozornost skutečně lepší než čokoláda?, Co je bdělá pozornost a jaký má smysl, Jak meditovat, Příznivé účinky meditace a bdělé pozornosti, Jak bdělá pozornost přispívá organizacím, Deset rad, jak si z meditace vytvořit návyk, Jak používat bdělou pozornost v každodenním životě, Cesta k bdělé pozornosti, Jak bdělá pozornost přispívá k našemu životu, Co je to mysl?, Jak meditovat na vlastní mysl a Uzdravování mysli. Následují doslov, poděkování a poznámky. David Michie věnuje primární pozornost tématu bdělé pozornosti a jejího vlivu na náš každodenní život. Nahlíží na problematiku jak z vědeckého hlediska, tak i z toho praktického, což je jedno z mnoha lákadel, která tato kniha nabízí.
„Klid v duši, který vnímáme při meditaci, se kvalitativně liší od toho, co cítíme během ospalého letního odpoledne nebo po skleničce vína.“
Za zmínku stojí systém, který si autor vytvořil – k problematice přistupuje postupně; nejprve začíná úvahou nad tím, jaké vlivy bdělá pozornost může mít na lidský organismus, jaký má smysl, dále předkládá čísla a fakta a úspěšnost meditace, na kterou navazuje popisem samotné meditace. V dalších kapitolách už přináší praktické poznámky k meditaci a postupy, které si čtenáři mohou vyzkoušet na vlastní kůži.
David Michie v této knize funguje jako jakýsi učitel a rádce, který vás má nasměrovat správnou cestou. Své poznatky a rady občas obohacuje i vlastními zážitky, i když v trochu menší míře než ve svých ostatních knihách. Nutno zmínit i nádherné grafické zpracování, ať už se jedná o samotnou obálku či vnitřní ilustrace. Úvod každé kapitoly navíc doprovází tematické citáty, stejně jako v ostatních autorových knihách.
„Bdělá pozornost je v jádru všech tvůrčích činností.“
Pokud bych měla hodnotit za sebe, pak bych knihu rozhodně doporučila. Měla jsem co dočinění s několika autorovými díly a musím uznat, že David Michie stále drží laťku hodně vysoko. Ve svém oboru ho pokládám za jednoho z nejlepších – dokáže téma podat zajímavým a čtivým způsobem, že zaujme i takového laika jako jsem já. Osobně jsem sice spíše milovníkem knih inspirovaných osobními prožitky, ale musím pochválit odbornou část knihy, ve které David překládá holá fakta a čísla, která by mohla přemluvit analyčtější čtenáře, kteří na „duchovní“ věci příliš nevěří a potřebují holá fakta k tomu, aby uvěřili. Dalším plusem je rozhodně i praktické zaměření knihy a návody, které si čtenář může sám vyzkoušet. Nemluvě o nádherném grafickém zpracování.
Hodnocení: 4/5
Autor: Kateřina Kopišťová