Minimální vyměřovací základ - poměrná část
S účinností od 1. 1. 2020 se zvýšila minimální mzda na 14 600 Kč. Výše minimální mzdy má ve zdravotním pojištění přímý vliv na placení pojistného zaměstnavatelem za zaměstnance. Kromě minimálního vyměřovacího základu pracuje odborná veřejnost i s pojmem poměrné části minimálního vyměřovacího základu, a to jak u zaměstnavatelů, tak u osob samostatně výdělečně činných. A právě specifická problematika poměrné části zákonného minima je tématem první kapitoly.
Daňové výdaje
Pouze u daní z příjmů má poplatník jedinečnou možnost aktivně ovlivnit její výši a případně se jí zcela vyhnout. A to v principu třemi způsoby její eliminace:
- minimalizaci zdanitelných příjmů,
- nezdanitelnými částmi a odečitatelnými položkami,
- maximalizaci výdajů (nákladů).
Švarcsystém
Nelegální zaměstnávání, tzv.práce na černo, je fenoménem poškozujícím ekonomiku nejen v ČR, ale i v ostatních členských státech EU. Oblastí nejvíce zasaženou nelegální prací je stavebnictví. Zdroje pro financování nelegálního zaměstnávání jsou pak např. v oblasti pohostinství, kde je stále velký pohyb hotových peněz. Díky tomu vzniká velký prostor pro machinace, které zaměstnavatelům umožňují
ušetřit na odvodech a vyplácet zaměstnanci hotové peníze bez toho, aby byly odvedeny zákonem stanovené dávky…