Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

8 tipů, jak zvládnout zkouškové období

archiv revue
Vytvořte si plán, odměňte se, omezte brigády... a další tipy, jak zvládnout zkouškové období.
Příprava na zkouškuZimní semestr už pomalu končí a právě teď nastal nejvyšší čas začít s přípravami na zkoušky. Jak uspět, zachovat si chladnou hlavu a nezbláznit se? Přečtěte si naše tipy a zvládněte s přehledem toto období náročné pro všechny studenty.

1. Vytvořte si plán
Stanovte si denní rozvrh, kolik látky se musíte každý den naučit, a toho se držte. Je důležité, aby byl váš plán realistický, jinak upadnete do depresivní nálady, nestíhání a prokrastinace. Proto nenechávejte přípravu na zkoušky na poslední chvíli. Večer před zkouškou se toho už zkrátka moc nenaučíte.
V plánu také počítejte s volným dnem na opakování látky. Tento den pak můžete využít jako náhradu pro případ, že budete s učením ve skluzu.

2. Odměňte se
Když se vám úspěšně podaří splnit plán nebo uděláte zkoušku, odměňte se. Nemusí to být žádné nákladné radosti. Stačí, když si třeba zajdete na pivo s přáteli, na zákusek nebo si dopřejete odpočinek v sauně či vířivce. Zkrátka cokoliv, co vás motivuje.

3. Omezte brigády
Chodíte při studiu na brigády? Nebo musíte zvládat zaměstnání i dálkové studium? Vezměte si na přípravu dovolenou nebo se domluvte s vedoucím, že v tomto čase odpracujete méně směn. Učit se po večerech po práci, kdy vás už zmáhá únava, totiž není vůbec jednoduché.
Pokud ale do zaměstnání zkrátka musíte, dopřejte si po práci alespoň krátký odpočinek, abyste osvěžili tělo i mysl. S učením také začněte dříve než vaši spolužáci, kteří pracovat nemusí.

Skripta4. Vymezte si čas na odpočinek
Strávit celé dny a noci nad knížkami není efektivní. Dopřejte si pravidelné přestávky. Zajděte si třeba ven na procházku, uvařte si něco dobrého, zajděte si na kávu do kavárny nebo dělejte cokoliv jiného, co vám pomůže k relaxaci. Za kratší dobu se toho více naučíte, protože si mozek odpočine. S přestávkami počítejte už ve svém denním rozvrhu. Odborníci doporučují učení maximálně dvě hodiny v kuse. Poté si dejte alespoň půl hodinovou přestávku.

5. Omezte rušivé vlivy
Býváte většinu dne online na sociálních sítích? Pak během přípravy na zkoušky sociální sítě omezte. Zprávy vašich kamarádů a sledování novinek naruší vaše soustředění. Pokud je spousta ruchu také u vás doma, učte se třeba ve studovně, čítárně nebo u vašeho kamaráda. V létě je perfektní také vyrazit s knížkami do přírody.

6. Mějte v učení systém
Začněte se učit od všeobecnějšího k detailnějšímu. Zpravidla je dobré začít od první otázky. Má to svůj účel. Když začnete od základů, znalosti potom zúročíte u složitějšího učiva a v dalších otázkách.

7. Vypisujte si poznámky
Možná se vám to zdá náročné, ale platí pravidlo, že co si napíšete, lépe si zapamatujete. Z každé látky si vypište alespoň několik klíčových věcí v bodech.

8. Nebuďte v tom sami
Podpora vašeho okolí je důležitá. Pokud vám to pomůže, domluvte se třeba na společném učení s vašimi spolužáky a vzájemně se povzbuzujte. Navíc více hlav více ví. Pokud už někteří vaši spolužáci mají zkoušku za sebou, buďte s nimi v kontaktu. Poradí vám, na co je třeba se zaměřit a na co si dát pozor.

Přejeme vám pevné nervy a hodně štěstí u zkoušek!

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíte
Čeština

Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíte

5.0 1
od 149
Čeština

Helenčino pečení Rodinné recepty

4.0 1
162 133
Poslední kusy
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.