Cizí měny a kursové rozdíly
Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. Většina účetních jednotek však nakupuje majetek nebo služby v cizích měnách. Pokud jsou majetek nebo dluhy vyjádřeny v cizí měně, je nutné příslušným kursem provést přepočet cizí měny na měnu českou. Při vedení účetnictví jsou pro přepočty cizích měn na českou uvedena základní pravidla zejména v zákoně o účetnictví, ale také v dalších právních předpisech. V některých případech nabízí právní předpisy variantní možnosti a účetní jednotka má možnost výběru; v některých případech jsou pravidla jednoznačná a účetní jednotka žádný výběr nemá.
ČNB vyhlašuje kurs české měny k cizím měnám ve formě kursů devizového trhu a ve formě kursů ostatních měn. Tyto kursy slouží pro účely právních předpisů, které na ně odkazují. Vyhlašované kursy vybraných měn odpovídají tomu, jak se jednotlivé měny obchodovaly na devizovém trhu ve 14:15 místního času. Kursy devizového trhu tedy slouží ve smyslu zákona o účetnictví a dalších právních norem pro neobchodní účely…
Zaměstnávání osob ze zahraničí
Český zaměstnavatel, ať už právnická nebo fyzická osoba, může zaměstnávat osoby ze zemí podléhajících režimu koordinačních pravidel Evropské unie č. 883/2004 a 987/2009, kdy podle těchto nařízení postupují občané a instituce ze států Evropské unie a dále z Norska, Islandu, Lichtenštejnska, ze Švýcarska, a v roce 2020 také z Velké Británie a Severního Irska.
Při zaměstnávání těchto osob jsou aplikovány mj. dva základní principy výše uvedených koordinačních nařízení EU, kterými jsou princip pojištění ve státě výkonu výdělečné činnosti a princip jednoho pojištění.
Kromě osob z těchto států mohou být zaměstnanci českého zaměstnavatele i cizinci z ostatních, tzv. třetích, zemí, kteří naopak podle výše zmíněných pravidel EU nepostupují, a platí pro ně v určitých oblastech odlišné podmínky. Zvláštní postavení pak mají dvoustranné mezistátní smlouvy o sociálním zabezpečení, řešící i oblast zdravotního pojištění…