Co to vlastně znamená být dospělý? Není to něco, co dostáváme spolu s občankou. Pravda je, že většina lidí prožije celý svůj život ve stavu nedospělosti. Protože být skutečně dospělý znamená onu prostou a přitom tak náročnou věc: Schopnost doopravdy převzít odpovědnost za svůj život. Převzít odpovědnost pouze a jedině sám za sebe.
50 pilířů dospělosti je kniha o cestě ze závislosti na rodičích, partnerech, dětech a všech iluzích. Je to kniha o tom, že žijeme v nedospělé době. V době lidí, kteří se spoléhají na někoho jiného, fňukají, lpí na egu a zlobí se na své zrcadlo. Ano, asi každý jsme někdy takový. Ale dospělost znamená ochotu toto “nižší stádium lidské existence” překonávat.
Vratislav Hlásek je zkušený kouč a také zakladatel praxe náhradní pěstounské péče v České republice. A tak jako pomáhal najít nové rodiče dětem, které o své vlastní přišly v tom nejranějším věku, dnes pomáhá svým klientům, aby nebyli vydáni napospas emocím, které jimi cloumají, a lidem či institucím, které by jimi chtěly manipulovat. Své dlouholeté zkušenosti shrnuje Vratislav Hlásek velmi čtivým a praktickým způsobem v této knize.
V první části se podíváme na oněch “padesát pilířů dospělosti” doplněných o příběhy z praxe Vratislava Hláska. Dynamika popisovaných životních situací ilustruje, co je dospělost a jak fungují její pilíře. A ukazuje, že čím více pilířů do svého bytí integrujeme, tím stabilnější bude konstrukce onoho mostu života, který se klene mezi dětstvím a zralostí.
Druhá část je pak tvořena rozhovorem, v němž se novinář Jan Müller ptá Vratislava Hláska na všemožné otázky s dospělostí související.