Tato kniha je příběhem o nepravděpodobném přežití jednoho jména a lidí, kteří je nosí.
Před rokem 1938 byla Morava a Brno pro majetnou rodinu židovských průmyslníků Löw-Beerů nejen domovem, ale i místem, kde se mohli plně realizovat v podnikání, kultuře i společenském životě. Československo představovalo špičku evropského modernismu a oni mu udávali tón. A pak, roku 1938, se vše zbortilo, museli bojovat o holé životy, přišli o všechno. Ti, kteří dokázali utéci, se rozptýlili po celém světě. Šli kamkoli, kam je pustili, v Československu z nich nepřežil ani jeden. Po válce svitla naděje, ale majetky brzy přešly do rukou komunistického režimu a příběhy jejich původních majitelů byly odsouzeny k zapomnění. Mezi přeživšími však kolovaly dál, i díky nim rodina přežila.
V roce 2010 začal jeden z jejích členů, Daniel Low-Beer, navštěvovat své příbuzné doslova po celém světě a sbírat střípky toho, co zbylo - příběhy o úniku z ghetta, o životě ve dvacátých a třicátých letech a útěku z Československa.
"Nový pohled na příběh Oskara Schindlera" Tomas Keneally, autor knihy Schindlerova archa
"Rodinná historie, která se protnula s vilou Tugendhat i Schindlerovým seznamem... vize spravedlnosti a lásky k životu, kterou rozdrtilo zlo." Eva Lustigová, spisovatelka
"Příběh, který by si měli přečíst všichni Evropané" František Olbert, vedoucí Schindlerovy továrny
Daniel Low-Beer je lékař působící při Světové zdravotnické organizaci, žije v Ženevě. Je přímým potomkem Arnolda Löw-Beera, posledního majitele rozsáhlého textilního komplexu v Brně a Brněnci.