Plicní rehabilitace je nedílnou součástí léčby nemocných s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) i bronchiálního astmatu. Postupy plicní rehabilitace se však neustále vyvíjejí a rozšiřují na podkladě výsledků mezinárodních výzkumů i výzkumů v České republice. Proto je cílem předkládané monografie rozšířit informovanost odborné veřejnosti o aktuálních možnostech plicní rehabilitace jako součásti komplexní nefarmakologické léčby astmatu i CHOPN, neboť pouze kvalitní a dostupná péče může být přínosná nemocným, kteří ji potřebují.
Úvod knihy poskytuje přehledné údaje z anatomie a fyziologie dýchání, zdůrazněna je odlišnost dýchacího systému u malých dětí oproti dospělým. Další kapitoly jsou věnovány kineziologii dýchání, chemické regulaci dýchání, funkčnímu vyšetření dechových funkcí a poruchám ventilace. Podrobně jsou zpracovány klinické jednotky asthma bronchiale a chronická obstrukční plicní nemoc. Vedle precizního popisu farmakoterapie jsou uvedeny zcela nejnovější nefarmakologické způsoby léčby astmatu a CHOPN se zaměřením na možnosti komplexní rehabilitační léčby dle světových doporučení i dle doporučení České pneumologické a ftizeologické společnosti včetně podrobného popisu nových dostupných pomůcek v České republice využívaných během respirační fyzioterapie. V závěru publikace nalezne čtenář praktická doporučení pro provádění plicní rehabilitace v klinické praxi včetně faksimile poukazu na vyšetření/ošetření FT, zásad preskripce pohybové aktivity i nutričních doporučení.
Text je doplněn názornými grafy a množstvím fotografické dokumentace, které jsou pro provádění plicní rehabilitace nepostradatelné.