Kniha přibližuje jeden z velkých symbolů meziválečného Československa – firmu Baťa. To jméno bylo symbolem úspěchu a každý věděl, kdo je to Tomáš Baťa. V cizině ho uznávali jako krále obuvi a viděli v něm jednoho z nejznámějších Čechoslováků.
Bohatě ilustrovaná brožura na skoro sedmdesáti stránkách ukazuje, v čem Tomáš Baťa předbíhal své současníky. Byly to nejenom nejmodernější obuvnické stroje, ale i letecká doprava, filmová tvorba, zemědělský a chemický výzkum, originální architektura s výstavbou mrakodrapů. Hodně přispěl k založení brněnského muzea Anthropos, otevřel obuvnické muzeum ve Zlíně. Stavěl školy a reformoval výuku. Splnil svůj závazek stát se největším daňovým poplatníkem v republice. Investoval do proměny Zlína v zahradní město se špičkovým zdravotnictvím, školstvím, komunikacemi a s rostoucím počtem podnikatelů – a tím vším hmatatelně ukázal principy nazývané dnes odpovědným kapitalismem.
Na stránkách této knihy si dnešní čtenář může všimnout, v kolika oborech dosáhl neobyčejného úspěchu zlínský průmyslník a starosta a zároveň šéf světové obuvnické říše Tomáš Baťa. Stejně tak se každý může zamyslet nad tím, jak se u Bati poučit a navázat na něj.
Kniha je určena každému, kdo hledá základní informace o Tomáši Baťovi a rozsahu jeho podnikatelské činnosti, působení v zahraničí a jednotlivých výrobních oborech. Bohatá fotografická příloha umožňuje hlouběji navnímat rozsah imperia Baťa.