Prokop Tomek a Ivo Pejčoch, pracovníci Vojenského historického ústavu v Praze, zpracovali dosud opomíjené historické téma, problematiku vynuceného pobytu sovětských jednotek v Československu a škody, které na našem území za dvě desítky let okupace jejich vojáci napáchali.
Po vpádu invazních sil Varšavské smlouvy do Československa narůstaly oběti na životech i počty zraněných, kteří se stali obětí řádění okupačních jednotek, ty navíc během krátké doby způsobily škody v řádu desítek až stovek milionů tehdejších korun. Tyto skutečnosti byly do značné míry známy, i když například dosud udávaný počet obětí na životech, tedy 108 občanů, byl silně podhodnocený, jak nová kniha přesvědčivě ukazuje.
Následující dvě desítky let „dočasného“ pobytu, kdy dočasnost měla v myslích většiny obyvatel podobu věčnosti, však umírali další nevinní civilisté, další občané utrpěli nezvratná poškození zdraví a materiální škody dosahovaly astronomických částek. Tyto skutečnosti odhaluje nová kniha dvojice vojenských historiků, tématice okupace se však věnuje v širším pojetí. V úvodních kapitolách je popsán právní rámec „pobytu“ Střední skupiny vojsk v Československu a metodika řešení škodních událostí, další kapitoly se však věnují i počtu a struktuře okupačních jednotek nebo otázkám jejich odchodu z Československa po svržení komunistického režimu a pádu železné opony. Černá kniha zcela poprvé nabízí skutečný počet obětí bezohlednosti i zločinů okupačních jednotek a také, jak se československá, potažmo sovětská vojenská justice s pachateli vypořádala, či lépe řečeno v řadě případů bohužel nevypořádala.
Nakladatelství Svět křídel i oba autoři se novou knihou pokoušejí zaplnit výrazné bílé místo v naší nedávné historii a současně splatit jistý dluh, který společnost vůči nevinným obětem okupační armády má.