Nejasné epizody z Guevarova života, k níž stále ještě nebyla uvolněna dokumentace, využil argentinský prozaik Abel Posse k pokusu přiblížit se revolucionářově osobnosti. Své literární pátrání buduje na několika otázkách: Jak žil Guevara v Praze? Konfrontoval se s každodenností československého socialismu? A jak to, že neexistují žádné (známé) Guevarovy osobní záznamy z Prahy, jestliže si skutečný Che za každé situace vedl deník, psal úvahy a poznámky?
Autorův románový Guevara, kterého v Praze sledují tajné služby všech mocností, si píše takový glosář (Pražské sešity), jehož kopie se později, po roce 1989, stane obchodním artiklem pro bývalého příslušníka Stb. Vede polemiky se svými krycími osobnostmi, buržoazními obchodníky. Setkává se s mladými českými hispanisty, studenty pražské Filozofické fakulty, kteří ho zasvěcují do socialistické reality. Buduje svou vlastní agenturní síť. Připravuje revoluční akci v Bolívii…
Posse využívá přímá svědectví i představivost, mísí dokumentární postupy s fikcí, dějiny s alternativními dějinami. Leccos z toho, co v jeho románu čteme, se opravdu stalo, leccos by se bylo docela dobře mohlo stát. Fakta o Guevarově tajném pobytu v Praze už v našich archivech zkoumají čeští historici. Spisovatelovou výsadou je hledat za fakty Guevarovu osobnost i vyhrotit polemiku mezi neúprosným revolučním idealismem a neheroickou spotřební praxí kapitalismu.
Abel Posse působil v 90. letech 20. století jako argentinský velvyslanec v Praze, kde pro sebe Guevarův "pražský příběh" objevil.