Autor publikace „Clo a celní politika“ si vytyčil za cíl shromáždit a zpracovat pro studenty těch vysokých škol, které mají ve výukovém programu zařazený předmět „Celní politika“ nebo „Clo“, přehledným způsobem základní informace z oblasti celní problematiky.
Podrobněji k obsahu publikace
Úvodní část je věnována stručnému přehledu historického vývoje cla a jeho funkcí na území České republiky. Dále se text knihy zabývá problematikou nástrojů celní politiky (především cel, ale i nesazebních opatření), ekonomickými integračními uskupeními či mezinárodními institucemi (GATT, WTO a WCO) a základními pojmy celnictví, jako jsou např. zboží, celní území, celní předpisy, celní orgány atd. Značná část práce je věnována základním faktorům aplikace cla, kterými jsou třídění, popis a číselné označování zboží, určování původu zboží a celní hodnocení. Rozebrány z pohledu vztahu k celní problematice jsou i dodací podmínky Incoterms 2000 a Incoterms 2010. Závěrečná část se stručně zabývá problematikou celního řízení a celních režimů jak podle současně účinného celního kodexu, tak i modernizovaného celního kodexu.
Pro koho je kniha „Clo a celní politika“ určena a jaké je její využití
Tato publikace by měla zpřístupnit ucelený pohled na celnictví nejen studentům vysokých škol, ale i širší veřejnosti, pracovníkům celních, daňových a jiných státních orgánů, které se s celní problematikou setkávají v rámci výkonu svých kompetencí. Jejím účelem není komentovat, vykládat nebo opisovat jednotlivé aktuální celní předpisy ani vytvořit příručku pro jejich aplikaci. Přesto je pro větší názornost doplněna řadou příkladů, z nichž řada je zobecněním případů, se kterými se autor nebo jeho kolegové setkali za jeho čtyřicetileté praxe v celní správě