Publikace Daňové a nedaňové výdaje vznikla na základě četných dotazů čtenářů - poplatníků daně z příjmů, jak v praxi uplatnit do daňových výdajů některé konkrétní jimi vynaložené výdaje. Publikace je určena odborným pracovníkům v oblasti daně z příjmů, účetním, daňovým, ekonomickým a právním poradcům.
Co se však rozumí daňovým a co nedaňovým výdajem? Daňový výdaj - náklad musí souviset s daňovými příjmy, tedy musí být vynaložen za účelem dosažení daňových příjmů. Pokud tomu tak není, jde o nedaňový výdaj - náklad. Blíže vám to vysvětlíme na nejvíc používaných pojmech v podnikání - automobil, hmotný majetek, pracovní cesty, reprezentace,....
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (poslední novela zákona o daních z příjmů má ke dni zpracování této publikace č. 306/2018 Sb.) v § 24 uvádí přehled nejdůležitějších daňových výdajů, včetně toho jakým způsobem je možno tyto výdaje z hlediska daně z příjmů uplatnit, tj. včetně omezujících podmínek. Daňové výdaje poplatník vykazuje několika způsoby. Předně o nich účtuje v souladu s účetními předpisy, tj. podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů a dále může postupovat i podle Českých účetních standardů pro účetní jednotky, které účtují podle vyhlášky č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, které doporučují účetním jednotkám jak postupovat v případech, které zákon o účetnictví neřeší. Dále pak poplatník fyzická osoba s příjmy ze samostatné činnosti daňové výdaje vede v daňové evidenci.