Z lenosti a špatné paměti se před pěti lety zrodil fotodeník Davida Macháčka, známého z pořadu Reportéři České televize. Autor, který se zároveň věnuje fotografii i toulkách za svou oblíbenou architekturou, si svým jedinečným projektem stačil získat na Facebooku své stálé fanoušky. Nejen ti teď díky originální knižní podobě fotodeníku mohou ocenit magickou moc spojení nostalgických fotografií a krátkých dvojverší, které vybízí k zamyšlení a hledání smyslu.
David Macháček si chtěl zaznamenávat prožité dny, jenže na psaní klasického deníku byl příliš líný. Navíc někdy neměl u sebe zrovna diář, jindy zase zapomněl tužku. Jediné, co má při sobě pořád, je mobilní telefon. Podle pravidla „jeden den – jedna fotka“ si zapisuje od roku 2014 prožité dny na paměťovou kartu telefonu. Každou fotografii pak doplňuje mini básničkou, aby si obrazovou vzpomínku ještě víc zafixoval.
„Od té doby, co si fotodeník vedu, jsem se zpomalil, protože si víc všímám věcí kolem sebe. A čas od času se zastavím, abych si to zajímavé vyfotil. Je to návykové a občas si připadám jak zpomalený film. Baví mě objevovat nové věci na místech, kolem kterých jsem v životě prošel už stokrát nebo tisíckrát. Je to zvláštní pocit, i ve svých rodných Pardubicích si teď často připadám jako cizinec.“
David Macháček (1970) pracuje jako reportér v pořadu České televize Reportéři ČT a je také studentem Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Svůj první snímek pořídil v létě 1978 na letním táboře v Lanžově. Na svitkový film vyfotil fotoaparátem Pionýr chatku, ve které bydlel. Pak si dal na čtvrt století pauzu a k fotografování se vrátil až v době, kdy v kapse začal nosit první mobilní telefon s fotoaparátem.