Od posledního vydání Dětské kardiologie od prof. Šamánka a spoluautorů v roce 1983 došlo v diagnostice a léčbě srdečních onemocnění u dětí ke značným pokrokům.
Autoři této monografie rozšířili problematiku dětské kardiologie o postupy při echokardiografickém vyšetření, které má v diagnostice srdečních onemocnění klíčový význam, a pojednávají o nových terapeutických postupech - pokroky v kardiochirurgii, anestezii, resuscitační péči a metodice mimotělního oběhu dnes umožňují provádět primární korekce u naprosté většiny vrozených srdečních vad v časném dětství.
Kromě podrobné diagnostiky a léčby vrozených srdečních vad, doplněných bohatou obrazovou dokumentací, je dostatečný prostor v knize věnován zánětlivým a metabolickým srdečním onemocněním, kardiomyopatiím a preventivní kardiologii. Samostatné kapitoly se zabývají poruchami srdečního rytmu, intenzivní péčí, plicní hypertenzí, antikoagulační léčbou a srdeční transplantací. V závěru monografie jsou pro děti se srdečním onemocněním uvedena všeobecná doporučení pro pohybovou a sportovní aktivitu, výběr povolání, očkování a cestování.
Kniha je určena především dětským kardiologům, pediatrům a neonatologům, kteří se s onemocněními srdce v dětském věku pravidelně setkávají. Potřebné informace zde však též najdou kardiochirurgové, kardiologové pro dospělé a anesteziologové, kteří se věnují nemocným s vrozenou srdeční vadou. Autoři kladli důraz především na stručnost, výstižnost a přehlednost textu.