Co člověk může? Čím vlastně je? Kde jsou hranice mezi užitím jeho schopností pro dobro a zlo? Jak se může a má bránit proti zneužití? A může vůbec? V novém vydání knihy Adolf Hitler - Génius průměrnosti, autor předkládá své odpovědi na tyto palčivě aktuální otázky dvacátého století.
Nacismus je dnes odhalen a odsouzen, ale právě vyřazení myšlení je předpokladem fungování takové myšlenkové soustavy, v níž jsou zločiny zákonně legalizovány. Adolf Hitler - Génius průměrnosti, sepsaný s podivuhodným nadhledem a brilantně vybroušeným jazykem, přináší zajímavou analýzu posledních dnů Adolfa Hitlera s exkurzemi do dějinného, psychologického i sociologického pozadí vzniku nacismu. Odpověď na to, jak vůbec k podobné situaci mohlo dojít, nachází v tom, jak promyšleně nacisté manipulovali s průměrností a malostí prostých lidí. Problematika je aktuální o to víc, že tendence k nedostatečné soudnosti a nesamostanému myšlení a směřování k pohodlným stereotypům konformnosti a poslušnosti je bezpochyby charakteristickým rysem současnosti. Netečnost společenského vědomí tvoří pozadí agresivních excesů a siláckých velmocenských gest. A nezdá se, že by rozvoj blahobytu a přechod k vyspělé industriální společnosti k odstraňování těchto tendencí příliš přispíval.
Kniha známého historika popisuje celou kariéru Adolfa Hitlera, od počátků nacistického hnutí až do Hitlerovy sebevraždy.
Kniha obsahuje i ukázky z Mein Kampfu a z pozdějších interview, kde Hitler brutálně a otevřeně vysvětloval, jak se ovládá masa.
Obsahuje spousty fotografií v textu