Publikace Knihrátky s Námořnickou pohádkou - díly A a B z ediční řady Předčtenářská gramotnost jsou určeny pedagogům mateřských škol, kterým přináší rozsáhlý, ucelený blok aktivit založených na práci s pohádkou Ljuby Štíplové. Od základního textu se odvíjí celkem 50 různých činností vyzkoušených v praxi, s materiály vytvořenými na míru samotnými autorkami. Aktivity nabízejí různé úrovně obtížnosti,díky tomu každé dítě prožije stejnou činnost podle svých možností i schopností, a utváří si tak pozitivní vztah ke čtení a vzdělávání.
S Námořnickou pohádkou od Ljuby Štíplové se ocitneme na palubě škuneru a společně s námořníky a kapitánem prožijeme dobrodružství s kapitánovou babičkou, která neumí vařit. Tu a tam si zvesela zazpíváme, nebudeme zahálet a zlepšíme si fyzickou kondici, poznáme své myšlenky a zvládneme je sdělit, budeme se cítit bezpečně a sami nikoho neohrozíme, dozvíme se nové poznatky, budeme tvořit pro radost a bude nám to i slušet. Tuto plavbu prožijeme všemi smysly. Čekají na vás sjednocené materiály vytvořené na míru podle původních ilustrací z knihy. Jestliže se to nabízí, naleznete u činností různé úrovně obtížnosti, a díky tomu každý prožije stejnou činnost podle svých možností a schopností. Jistě uvítáte i doprovodné fotografie a popsané zkušenosti z průběhu u každé činnosti. Držíme pěsti, ať vítr do plachet klidně vane a tato plavba vás pobaví a obohatí stejně jako nás.
Projekt je jako celek znázorněn v Myšlenkové mapě s rozdělením činností podle jednotlivých inteligencí, které zároveň korespondují s oblastmi RVP PV. Toto propojení je uvedeno v Přehledu činností,kde jsou stručně popsány obsahy aktivit včetně přiřazených ikon RVP PV a ikon mnohočetných inteligencí. Přehled činností zároveň slouží ke snadné orientaci v projektu při jeho plánování a plnění. Činnosti v šedivě podbarvených řádcích jsou vybrané k opakování, kterým děti nabývají jistoty a ověřují si, co již dovedou.
U každé činnosti jsou vypsány dílčí cíle RVP PV, ke kterým směřují, dále popis činnosti, fotografický záznam průběhu aktivity, reflexe z praxe a na co si dát pozor při realizaci. Pokud to činnost umožňuje, je určena její časová dotace v minimálním odhadovaném čase, výčet potřebných pomůcek(pomůcky vytištěné šedou barvou jsou volitelné), příprava před zahájením činnosti s dětmi, stupňování náročnosti v jejím průběhu.
Součástí některých činností jsou přílohové listy (dále PL), které aktivitu doprovází. PL, které jsou určeny k samostatnému vyplnění dětmi, mají vždy tři úrovně obtížnosti v souladu se specifiky a potřebami dětí tak, aby bylo dosaženo a využito maximálních možností každého vzdělávaného dítěte.Tímto je možné celý projekt realizovat s věkově smíšenými dětmi i dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Obtížnost 1 odpovídá věku dítěte přibližně od dvou a půl do tří a půl let, obtížnost 2 od tří a půl do pěti let a obtížnost 3 od pěti do sedmi let – vždy se zohledněním individuálních schopností a možností každého dítěte.
Samostatně neprodejné.