Incidence diabetu raketově roste nejen v rozvinutých zemích. Pozdní komplikace diabetu a jejich důsledky představují jedno z největších zatížení medicíny celosvětově a přispívají k velmi vysoké morbiditě a mortalitě pacientů.
Diabetologie je rychle se rozvíjející obor věnující se jak péči o diabetiky 1. typu s využitím nejmodernějších technologií k měření glukózy a k dodávkám inzulínu do organismu, tak i léčbě pacientů s diabetem 2. typu, u kterých za posledních 10 let přibylo několik lékových skupin.
Kniha komplexně a kriticky popisuje a hodnotí nejnovější diagnostické a terapeutické postupy u jednotlivých komplikací diabetu – u diabetické retinopatie neopomíjí ani využití umělé inteligence ve screeningu a nejmodernější léčebných strategií včetně anti-VEGF terapie. Z hlediska diabetického onemocnění ledvin podrobně diskutuje přínos recentních léků, jako jsou SGLT-2 inhibitory a finerenon. Syndrom diabetické nohy a diabetické neuropatie jsou přehledně popsány s využitím nových poznatků ze světového konsenzu diabetické nohy. Důležitá část publikace je věnována i obezitě, v jejíž léčbě v posledních pěti letech došlo k neuvěřitelnému posunu, a srdečnímu selhání u pacientů s diabetem. V neposlední řadě je diskutována problematika prevence chronických komplikací diabetu s využitím moderních technologií, telemedicíny či zlepšení spánkové hygieny. Zmíněna je důležitost fyzické aktivity, která je často jak lékaři, tak pacienty opomíjena, je ovšem klíčová v prevenci těchto onemocnění.
Moderně pojatá monografie využívá pro pochopení problematiky kromě textu řadu přehledných schémat a obrázků. Cílem autorů je srozumitelnou formou předat nejnovější vědecké poznatky a přiblížit jejich využití v běžné klinické praxi. Kniha je určena zejména pro lékaře z interních oborů, jako je diabetologie, nefrologie nebo kardiologie. Stejně tak může ale sloužit jako ucelený přehled pro praktické lékaře, pregraduální, ale i postgraduální studenty medicíny.