Ačkoliv britský filozof Roger Scruton (1944–2020) již není mezi námi, jeho pronikavé myšlenky a názory jsou stále aktuální a inspirativní. V jedné ze svých posledních knih (v originále Where We Are: The State of Britain Now) se Scruton zabývá brexitem, politicky nejbouřlivějším obdobím v moderních britských dějinách, a klade si otázky, na něž nalézt odpovědi není vůbec jednoduché.
Jak může Británie nově definovat svou identitu a co ji v nadcházejících letech udrží pohromadě? Čemu jsou její obyvatelé povinováni a proč? Jak reagují na následky globalizace a masové migrace, na vzestup islámu a úpadek křesťanské víry? Přijímají je jako nevyhnutelné, nebo se jim brání? A pokud se jim brání, na jakém základě mohou stavět?
Scruton se poctivě snaží tyto otázky zodpovědět, a pomoci nám tak porozumět tomu, proč byl brexit nevyhnutelný a co můžeme očekávat v budoucnosti. Jeho moudré a hluboké úvahy o britské kolektivní identitě tak příznačně pronikají mlhou diskuzí a jsou nezbytnou četbou pro každého, kdo se zajímá o historii i současnost Velké Británie.