Anotace
Korupce je jedním z nejzávažnějších světových problémů současnosti. Tato skutečnost je dána řadou faktorů, mezi jinými i charakterem dnešní doby, jejím deformovaným žebříčkem hodnot a zájmů, ať se jedná o jednotlivce či společnost, která korupci podlehne. Zdánlivé výhody plynoucí z korupce jsou odbourány negativními důsledky, jež s sebou korupce zpětně přináší.
Negativní dopady korupce jsou dány mimo jiné i tím, že korupce nepřímo vybízí veřejně činné osoby a úředníky k přijímání důležitých rozhodnutí, která jsou určována nízkými motivy bez ohledu na to, jaké mají dopady na celou společnost. Podle obecných soudů se korupce v konečném důsledku projevuje i sekundárně, a to zvýšením cen zboží a služeb, vede k růstu vnitřního i vnějšího zadlužení zemí, ke snížení kvality zboží a služeb, k přijímání neprioritních kroků, k neefektivnosti trhu apod., neboť omezuje konkurenci. U rozvojových zemí nebo zemí s nízkým hospodářským potenciálem zvyšuje jejich chudobu a celkovou zaostalost země, dochází k úniku korupcí získaného kapitálu do zahraničí, snižuje celkovou společenskou produktivitu, vede k hospodářskému, kulturnímu a morálnímu úpadku země a řadě dalším negativním dopadům.
Publikace, kterou lze označit i jako vysokoškolskou učebnici, navazuje na předcházející publikaci: „Pozornost, úplatek a korupce“, která vyšla v nakladatelství LINDE v roce 2003. Situace ve vnímání a posuzování úplatkářství a korupce se však značně změnila, včetně trestněprávního hodnocení v souvislosti s rekodifikací trestního zákona. Proto autoři zpracovali zcela novou publikaci, která zohledňuje naznačený vývoj, přináší zcela nové pohledy na korupci a také dává návod na preventivní působení proti