Kožním nádorům je věnována stále větší pozornost nejen vzhledem k vysokému počtu případů, ale také kvůli posunu jejich výskytu do stále mladších věkových kategorií.
Za hlavního viníka této situace je v současné době považováno sluneční ultrafialové (UV) záření i UV záření z umělých zdrojů, jako jsou například solária. I když jistě není UV záření jedinou vyvolávající příčinou (významnou roli hraje genetická dispozice, kožní fototyp a mnoho dalších), je UV záření jediným faktorem, který jsme schopni změnou životního stylu ovlivnit a tak zmírnit jeho nepříznivé účinky. Průběh a případná následná rizika onemocnění jsou proto závislá především na rychlosti stanovení diagnózy, včasném odstranění nádoru a jeho histopatologické variantě.
Kožní nádory mají navíc velikou výhodu - všechny by mohly být poznány vždy včas, protože jsou na kůži, na povrchu těla, a jsou tak dobře přístupné i běžnému vyšetření pohledem.
Nejdůležitější je si vůbec uvědomit, že některé změny na kůži mohou být prvním projevem kožního nádoru, a po jejich objevení je tedy vždy vhodné navštívit lékaře, který rozhodne o nejlepším léčebném postupu. Platí, že všechny projevy na kůži, u nichž nemůžeme jednoznačně vyloučit kožní nádor, by měly být odstraněny. Kožní nádory, které jsou odstraněny včas, v počínající fázi svého růstu, nemají schopnost ohrozit ani zdraví, ani život pacientů.