Kniha Lékařem sobě vychází z celoživotních autorových zkušeností, získaných při praktickém léčení velkého množství nemocných. Bohumil Ždichynec uvádí mnoho případů a způsobů léčby a poznatků, vedoucích k tomu, aby se mohl každý člověk aktivně starat o své zdraví.
Součástí každé kapitoly jsou i rady a základní způsoby léčby, které mohou pomáhat při zdravotních potížích, předcházet chorobám a pomáhat při napravování jejich následků. Pomáhat zdravě žít. Vychází ze zásady, že dnešní člověk by měl být aktivním příjemcem zdravotní péče, důstojným partnerem dialogu „lékař – pacient“. Základem toho je vědět více sám o sobě.
Kniha stránku po stránce poodhaluje tajemství života, ukazuje fungování lidského organismus od A až do Z, jako složitého nesmírně důmyslného biologického stroje, který předčí ty nesložitější kybernetické systémy. Prakticky specifikuje medicínu („ars medicina“ = umění léčit) jako vědu o zdraví, stavech a chorobný procesech člověka, o způsobu léčení a předcházení nemocem, racionální využívání dostupných léčiv a medikamentů. O zdraví je třeba aktivně pečovat. Lidé chodí k lékaři často až s následky svých potíží, až v době, kdy je sužují nemoci, nikoli s jejich příčinami.
Kniha vede krok za krokem k odpovědnějšímu a aktivnějšímu přístupu k vlastnímu zdraví, aby člověk nebyl pouze konzumentem institucionalizované, státem garantované péče. Přináší praktické rady, jak na to… Víme, jak je obtížné, než něco živého vznikne, jaký zázrak je život. Proto by každý člověk měl mít možnost dbát o jeho uchování, o jeho ochranu před nemocemi, o ochranu jeho zdraví…
Vedle základních léčebných postupů kniha srozumitelně vysvětluje i nejmodernější poznatky vědy a jejich aplikaci v nejmodernějších metodách.