Vědci dlouhá léta vycházeli z předpokladu, že mozek je již plně vyvinutý v době, kdy dítě nastupuje do školky. Byli proto přesvědčeni, že náctiletí mají v podstatě dospělý mozek, který má jen „méně najeto“. V průběhu posledního desetiletí ale vědecká veřejnost zjistila, že dospívání je naprosto zásadní etapou vývoje mozku.
Doktorka Frances E. Jensenová, uznávaná neuroložka, vychází ze svých zkušeností matky dvou synů – teenagerů a dává je do souvislosti s nejnovějšími výsledky výzkumu v oblasti fungování, struktury a kapacity mozku náctiletých. Výsledkem je kniha, která je zároveň průkopnická i srozumitelná. Autorka vysvětluje, jak tyto revoluční poznatky nejen boří hluboko zakořeněné omyly o teenagerech, ale také skýtají cenné praktické rady, které pomohou dospělým i náctiletým lépe se zorientovat v záhadném světě neurobiologie dospívání.
Dr. Jensenová kombinuje dobře srozumitelná shrnutí a analýzy výzkumných dat s vlastními zkušenostmi, které získala jako matka, vědkyně a přednášející. Vývoj a fungování mozku teenagera zasazuje do kontextu, do kterého patří učení a multi-tasking, stres a paměť, spánek, závislost a rozhodovací schopnosti.