Kniha Není místa pro malé sny je mnohem více než klasická autobiografie. Šimon Peres v ní nabízí nevšední návod zdůrazňující nezbytnost tvůrčího přístupu k rozhodování o zásadních otázkách. Zároveň jde o výzvu pro každého z nás, především však pro nastupující generaci vůdčích osobností ve všech oborech lidské činnosti, abychom se nebáli „snít velké sny“, hledat nezvyklá řešení problémů a sami v sobě objevit sílu a schopnosti měnit svět. Od jedenáctiletého chlapce, který v roce 1934 odešel z rodné vesnice na území tehdejšího Polska do Palestiny, by jen málokdo čekal, že se z něj stane jedna z nejpozoruhodnějších osobností dvacátého století. Šimon Peres zasvětil svůj život službě nově vzniklému izraelskému státu. Stál v čele několika ministerstev, byl ministerským předsedou a v závěru své politické kariéry také prezidentem Státu Izrael.
Kniha přináší dlouho očekávaný zasvěcený pohled na klíčové momenty izraelské historie z pozice člověka, který byl nejen jejich svědkem, ale mnohdy i jejich přímým účastníkem či iniciátorem. S otevřeností danou vědomím, že jde o jeho zřejmě poslední dílo, popisuje Peres zásadní období a rozhodující okamžiky ve vývoji izraelského státu. Předkládá také svůj názor na to, jakými vlastnostmi by se měl vyznačovat skutečný státník, jak je třeba přistupovat k rozhodování pod časovým tlakem a v době plné nejistoty, kde lze a kde nelze činit kompromisy mezi základními principy a potřebami politiky a jak ohromným přínosem je nespoutaná představivost a inovativní myšlení. Peresovy úvahy nabízejí náměty a inspiraci nejen pro budoucí směřování jeho milované země. Hlubokou moudrost a cenná ponaučení z nich může čerpat každý, kdo aspiruje na vůdčí postavení – ať už v politice, ve světě obchodu nebo v jakémkoli jiném odvětví lidské činnosti, pokud je jeho cílem přispět k tomu, aby se naše planeta stala bezpečnějším, pokojnějším a spravedlivějším místem k životu.
Šimon Peres byl jedním ze zakladatelů izraelského státu. Po více než šedesát let se podílel na jeho formování a růstu, od nejistých počátků až po dnešní stav, kdy je Izrael považován za jednu ze světových velmocí v oblasti inovací a právem se mu přezdívá Start-up nation. V roce 1994 Peres obdržel za své mimořádné úsilí při sjednávání míru mezi Izraelem a Palestinci Nobelovu cenu míru. V roce 1996 založil Peresovo centrum pro mír, jehož cílem je rozvíjet a šířit nápadité projekty sloužící k podpoře mírového soužití mezi lidmi celého světa. Šimon Peres zemřel v září roku 2016, ve věku 93 let, krátce po dokončení práce na této knize.