Historie Třetí říše od 1923, kdy se začala nenápadně rodit, přes rok 1933, kdy se nacisté v čele s Adolfem Hitlerem chopili v Německu moci, až po hořké konce v letech 1944-1945. Sláva a pád nacistického Německa v bohatě ilustrované knize, která kromě zasvěceného textu obsahuje řadu dobových fotografií a dokumentů.
Třetí nebo též Tisíciletá říše – tak pojmenovali nacisté Německo pod jejich vládou. „Tisíciletá“ říše trvala pouhých dvanáct let a skončila úplným zničením Německa, jemuž však předcházela ničivá devastace většiny Evropy a likvidace šesti milionů Židů. Jedno z klíčových období moderních dějin je nerozlučně spojeno s osobou Adolfa Hitlera: to on se rozhodujícím způsobem přičinil o to, že se z nepočetné skupiny nacionalistů stala mohutná strana, jež ovládla německou společnost natolik, že její vůdce mohl pyšně říct – NSDAP rovná se stát. Dosáhl toho ovšem terorem, militarizací společnosti a násilnou diskriminací všech skutečných či domnělých oponentů, především Židů.
Dějiny Třetí říše jsou svázány s agresivním získáváním „Lebensraumu“, totální válkou a do té doby nevídanou genocidou. Dlouhý stín Tisícileté říše a jejího zlověstného Vůdce zahaluje moderní Německo dodnes – především tím, že nutí i dnešní Němce (a nejen je) hledat odpověď na otázku, jak k tomu všemu mohlo dojít, jak se mohlo stát, že se vyspělý a kulturní národ nechal tak fatálně svést na scestí. Odpověď na tyto otázky hledá i tato kniha.
Popis historických událostí je obohacen o rozsáhlé citace dokumentů – dopisů, deníků a ústních svědectví – a doprovázen množstvím původních a pozoruhodných fotografií. Kniha tak poskytuje jedinečný pohled na toto spletité období evropských dějin. Její autor zároveň poctivě a fundovaně hledá odpovědi na to, co umožnilo Adolfu Hitlerovi a jeho nohsledům opanovat myšlení svých spoluobčanů natolik, že se spolupodíleli na nelidském a ničím neomluvitelném počínání, jež vedlo ke zkáze milionů životů a obrovských materiálních hodnot.
Autor Třetí říše Richard Overy je profesorem historie na univerzitě v Exeteru. Je též členem Britské akademie. Napsal více než dvacet knih zabývajících se diktaturami a válkami, především druhou světovou válkou. Patří k nim mj. Letecká válka 1939–1945, Proč Spojenci zvítězili, Ruská válka a Diktátoři, za niž získal Volfsonovu cenu za historii. Jeho nejnovější kniha nese název 1939 – odpočítávání k válce.