Stejně jako v předchozích letech předkládáme čtenářům i na začátku tohoto kalendářního roku stručné a přehledné vydání aktuálního znění zákoníku práce s účinností od 1. 1. 2021, v němž jsou promítnuty všechny, jak věcné, tak i legislativně-technické změny, k nimž došlo přijetím tzv. koncepční novely zákoníku práce a některých dalších souvisejících zákonů - tedy zákona č. 285/2020 Sb.
Legislativní změny k 30. 7. 2020 a k 1. 1. 2021
Samotný zákon má dělenou účinnost, a to k 30. 7. 2020 a k 1. 1. 2021, to znamená, že převážná část ustanovení zákona nabyla účinnosti již 30. 7. 2020, zatímco zbývající, avšak svojí povahou zcela zásadní a koncepční, nabývají účinnosti až dnem 1. 1. 2021, neboť jde o ustanovení, která jsou svázána s kalendářním rokem, popřípadě mají vazbu na veřejné rozpočty. Jednotlivá ustanovení novely zákoníku práce nemá smysl na tomto místě detailně vyjmenovávat. Jako příklad lze uvést, že se jedná o změny koncepce dovolené napříště vyjádřené v hodinách, změny v oblasti náhrad škody a nemajetkové újmy při pracovních úrazech a nemocech z povolání, zavedení možnosti zřizovat tzv. sdílená pracovní místa, změny v oblasti přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, vysílání zaměstnanců v rámci nadnárodního poskytování služeb, doručování písemností a vystavování tzv. zápočtových listů a mnohé další.
Stručný souhrnný komentář k jednotlivým skupinám zákonných ustanovení
Nespornou předností této publikace je vedle aktuálního paragrafového znění tohoto základního pracovněprávního předpisu k 1. 1. 2021 stručný souhrnný komentář k jednotlivým skupinám zákonných ustanovení vztahujících se ke konkrétní zákoníkem práce upravené pracovněprávní problematice. Aktuálnost tohoto vydání spočívá také v zohlednění legislativních změn, k nimž případně došlo v prováděcích právních předpisech k zákoníku práce, především v oblasti odměňování nebo cestovních náhrad.
Všestranné využití publikace pro každodenní praxi
Hlavním cílem této publikace je poskytnout praktický a stručný přehled právní úpravy v zákoníku práce s přesahem komentáře do prováděcích právních předpisů k němu, a to s ohledem na běžné praktické potřeby nejširší odborné i laické veřejnosti.