Abhejali Bernardová přijímá výzvy

archiv revue
Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
Abhejali, můžete mi vysvětlit, kde berete čas a energii? Má váš den taky jen 24 hodin jako u nás ostatních smrtelníků?
Jsou rozhodně okamžiky, kdy bych si přála, aby se čas zpomalil nebo zastavil, třeba když jsem plavala v Kalifornii, byla noc a na cestu se mi svou bioluminiscencí rozsvítil oceán. Jsou dny, kdy by se mi hodilo, aby těch hodin bylo klidně 48, mám pořád tolik nápadů, že mi na to jeden život asi nestačí. Ale jako každý musím žít s tím, co je mi dáno, a snažím se ten svůj čas používat moudře – většinou (smích). A být vděčná za každou vteřinu.

Odkud pochází vaše exoticky znějící jméno a co znamená?
Jméno Abhejali jsem dostala od svého učitele meditace Sri Chinmoye. Když to řeknu zjednodušeně, odráží moje „já“. Znamená vnitřní pláč po poznání. Doslovný překlad je Čistá voda – a dostala jsem ho dlouho předtím, než jsem se vydala do otevřených vod.

Dočetla jsem se, že důležitější než sportovní úspěchy jsou pro vás zkušenost a poznání, které jste díky nim získala. Vlastně to reflektuje i vaše jméno. Jaká jsou to ta poznání?
Že toho dokážeme ohromně moc. Že naše bytost, naše „já“, je víc než jen tělo. A že stojí za to tohle „já“ hledat. Chci se ponořit do hlubiny oceánu, kde je klid a ticho, a nezůstávat jen na rozbouřené hladině, kde si se mnou vlny-život pohazují. Ta cesta není jednoduchá, jako nebyla žádná přeplavba, jako není náš život. Ale dokud se snažíme dávat jednu ruku před druhou, dokud děláme, co můžeme, pak po sobě nic víc chtít nemůžeme – a jsme spokojení.

Sri Chinmoy říká: „Přijímej výzvy – jednoho dne mohou přeměnit tvůj život.“ Myslíte, že je to pravda?
Můžu jen souhlasit. Nebýt Sedmičky oceánů, jsem dnes v životě jinde a jsem jiná. Na druhou stranu to asi může říct každý – to, co jsme dosud prožili, nás dělá tím, kým jsme. Každopádně Sedmička oceánů mě místy dostávala daleko za hranice komfortní zóny, a to je podle mě prostor, kde můžeme růst.

Co je Oceans Seven a jak jste se k této výzvě dostala?
Obávám se, že to přesahuje rozměr tohoto článku (smích). O té cestě, a nejen plavecké, je vlastně moje knížka. Každopádně je to sedm různě dlouhých přeplaveb (nejdelší měla 42 kilometrů), většinou ve studených vodách (plave se bez neoprenu). Plavete s doprovodnou lodí, ale za celou dobu přeplavby se ničeho nesmíte dotknout a nikdo se nesmí dotknout vás. A plavete ideálně tak dlouho, dokud voda neskončí. Nejznámější z průlivů, které jsou součástí výzvy, je kanál La Manche, ale patří tam třeba také Severní kanál mezi Skotskem a Irskem, Cugarský průliv v Japonsku nebo Kanál kostí na Havaji.

V knize píšete: „Začala jsem běhat 
a později plavat, abych se o sobě dozvěděla víc, abych se dokázala ponořit hlouběji dovnitř a našla tam onen poklad míru, štěstí a spokojenosti, o které hovoří jogíni.“ Našla jste ten poklad?
Nemyslím, že bych už našla ten hlavní poklad. Ale cestou k němu jako bych občas nacházela nějaké zlaté mince, které mi ukazují, že jdu správným směrem, a zároveň mi připomínají, že ten poklad existuje a má smysl ho hledat.

Co dalšího chystáte?

Letos jsem po 21 letech znovu běžela 6denní běh – takže momentálně jsem sportovně v takové hibernaci. Vznikala audiokniha, vzniká překlad knížky, občas mám povídání ve školách nebo jinde, takže se rozhodně nenudím. A uvidíme, co se objeví na horizontu, sama jsem zvědavá!

Poslední otázka – jaká je vaše oblíbená kniha?
Harry Potter (smích). Z plaveckých by to byla Antarktická míle od Lynne Cox, z duchovních knihy mého učitele meditace Sri Chinmoye. Mám to velké štěstí, že s těmito knihami můžu pracovat i ve svém zaměstnání.

Text: Jana Dušková
Foto: Ondřej Veselý 
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Křídla radosti

4.0 2
179 147
IHNED odesíláme
Čeština

Naslouchej přírodě

0.0 0
199 163
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více