Nejnovější komentář k autorskému zákonu sestavil kolektiv čtrnácti renomovaných autorů, kteří v něm uplatnili své hluboké teoretické znalosti i dlouholeté zkušenosti z právní praxe.
Publikace nabízí podrobný výklad k jednotlivým paragrafům autorského zákona doplněný rozborem judikatury českých i evropských soudů a přehled souvisejících předpisů.
Věříme, že se kniha stane pro právní praxi vyhledávaným zdrojem informací a názorů.
Z předmluvy prof. Jiřího Malenovského:
Nakladatelství Leges přichází na knižní trh s komentářem k autorskému zákonu, jehož účelem je podat praktickou informaci profesionálům tohoto oboru, který v České republice vytváří normativní prostředí pro "pěstování kreativity". Zvláštnosti autorského práva jsou početné. Většinu z nich pojmenovávají autoři na prvních desítkách stran: autorské právo bourá odvěké rozdělování práva na soukromé a veřejné, působí v podmínkách mnohdy hlubokých rozdílů v přístupu kontinentální a anglosaské doktríny, má výrazný ústavněprávní přesah a ovlivňuje tak výkon konkurujících si základních práv a svobod obrovských skupin osob. Klopýtá za překotným rozvojem informačních technologií, což vyvolává turbulence v jeho pojmech a institutech. Je nerozdělitelným celkem složeným z mnohostranných mezinárodních úmluv, z nichž některé se zrodily v dobách našich praprarodičů, četných recentních instrumentů unijního práva i národních právních předpisů. Jinými slovy, práce s autorským zákonem vyžaduje od všech, kteří jej ve své praxi aplikují, škálu specifických znalostí, a to nejen právnických, teoretický nadhled a systémové myšlení. Autorský kolektiv čítá čtrnáct osobností. Způsoby i formy komentování jednotlivými spolutvůrci se pochopitelně nemálo liší. Pluralita v přístupech celému dílu neublíží. Naopak: navozuje komplementaritu mezi autory v případech, kdy se vyjadřují ke stejnému problému z různých úhlů pohledu, v různé míře abstrakce i v jinak definovaných souvislostech.