Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Barbora Tlustá: „Uskromnit se, začít nakupovat lokálně, omezit konzumaci živočišných produktů a mít se rád…“

archiv revue
Nakladatelství Jota vydává knihu Bez obalu, vůbec první českou publikaci o životním stylu zero waste. Je určená všem, kteří by si takto chtěli vyzkoušet žít a zatím neví, jak na to. Více nám v rozhovoru prozradila její autorka Barbora, která žije s manželem a dvouletým synem v malé vesnici za Brnem.
Přestavte prosím čtenářům, kteří se s pojmem zero waste setkávají poprvé, co to vůbec je.
Zero waste znamená nulový odpad. Žít na 100% bez vytváření jakéhokoliv odpadu je v dnešním světě samozřejmě úplná utopie. Filozofie zero waste tedy v praxi spočívá hlavně ve snaze omezit naši produkci odpadu na minimum.

Říkáte, že zero waste je běh na delší trať. Jak dlouho to trvalo vám, než jste se dopracovala k dnešnímu stylu života? A čím jste začala?
Myslím, že je to celoživotní běh. Nemám pocit, že bych se k něčemu dopracovala, to zní příliš definitivně. Pořád běžím, pořád se snažím věci postupně měnit. O tohle téma jsem se začala zajímat asi před dvěma lety díky mojí kamarádce Ivě, která mi hodně rozšířila obzory. Začala jsem zdánlivě úplně banálně tím, že jsem začala nakupovat ovoce a zeleninu do látkových pytlíků a koupila si lahev na vodu a kelímek na kafe. Jsou to drobnosti, ale kdyby to udělal každý, tak změna ve spotřebě jednorázových obalů bude rozhodně vidět.

Jak se životní styl zero waste promítne do financí? Není pro některé rodiny nakupování v obchodech BEZ OBALU příliš drahé?
Člověk začne více přemýšlet o tom, co nakupuje, a začne nakupovat spíše kvalitativně. Mám vyzkoušené, že když vařím z kvalitních surovin, vůbec toho jídla nepotřebuji tolik. Z mého jídelníčku už před lety vypadla spousta průmyslově zpracovávaných potravin, takže rozdíl ve financích, které vydám za jídlo, jsem nezaregistrovala. Rozdíl v tom, co nakupuji, jsem zaznamenala. Potraviny v bezobalových obchodech můžou být dražší z toho důvodu, že ve velké většině jsou v BIO kvalitě. Člověk ale nemusí být hned radikální a změnit vše, na co byl zvyklý. Změny se dají dělat pomalu a postupně. Třeba začít si nosit na nákupy do klasického supermarketu vlastní tašku a pytlíky je myslím dobrý začátek.

Kolik takových obchodů už v České republice najdeme a jaký sortiment nabízí?
Bezobalových obchodů s potravinami už je opravdu velké množství a najdeme je v každém větším městě. Sortiment je široký a v bezobalovém obchodě byste měli nakoupit vše potřebné a samozřejmě i spoustu sladkých dobrot. Vzniká také čím dál víc bezobalových drogerií a my s kamarádkou Ivou, kterou už jsem zmiňovala, a mojí maminkou jsme se pustili do bezobalového prodeje kosmetického sortimentu.

Teď k vaší knize. Je to u nás vůbec první kniha s touto tematikou. Co všechno v ní čtenáři najdou?
Řekla bych, že je to takový veselý, hravý a hlavně nedogmatický průvodce tím, co všechno můžeme udělat (a jak na to), abychom výrazně snížili svoji produkci odpadu a moc se u toho netrápili. Zkrátka, aby nám ty změny dělaly radost.

Zaujala mě kapitola Zkušební týden aneb směle kupředu! Znamená to, že si mohu za týden vyzkoušet, jaké je žít bez odpadu a pak se rozhodnu, zda chci v tomto životním stylu pokračovat?
Ano, přesně tak. Za zkoušku nic nedáte a třeba (já bych byla ráda, kdyby se to čtenářům dělo) zjistíte, že se vám najednou žije mnohem lépe. Že jste ze svého života odstranili spoustu zbytečných věcí (a s nimi často i myšlenek) a naopak se před vámi otevírají nové možnosti fungování, které jsou kreativní a zábavné.

Evropská unie chce bojovat proti jednorázovým plastům a dosáhnout toho, aby do roku 2030 byl každý obal recyklovatelný. Myslíte, že se to podaří?
Nedokážu posoudit, zda se to podaří. Určitě by bylo skvělé, kdyby všechny jednorázové obaly byly vyráběny z obnovitelných zdrojů, ale ještě lepší by bylo, kdyby se výrazně snížil jejich počet. Řešením je prostě přestat jednorázové obaly používat úplně. Samozřejmě jsou místa, kde to není možné (např. nemocnice), ale myslím si, že pro většinu lidí v každodením životě nejsou obaly na jedno použití vůbec potřeba. A když se najednou začnou vyrábět miliardy kelímků třeba z kukuřice, tak to pro přírodu taky asi nebude úplně dobře. Velký problém je samozřejmě také to, že prostě žijeme v nadbytku. Všeho je moc, ničíme krajinu, trápíme zvířata a jsme nemocní. Uskromnit se, začít nakupovat lokálně, omezit konzumaci živočišných produktů a mít se rád je podle mě do roku 2030 lepší plán než velkovýroba jednorázových obalů - byť recyklovatelných. Každopádně ale tomuhle projektu fandím a je skvělé, že se začíná něco dít a věci se začínají měnit.

Neplánujete třeba nějakou knihu na toto téma pro dětské čtenáře?
To je dobrý nápad. Hláška, že děti jsou naše budoucnost je sice mega klišé, ale je to tak. Děti se učí tím, co vidí u dospělých. Když jsem byla malá, tak jsem kolem sebe neměla nikoho, kdo by tyhle věci řešil. Byly devadesátky, všeho bylo hodně, najednou tu byly polívky v pytlíku, čaje v granulích, instantní těstoviny, člověk nemusel nad ničím moc přemýšlet. Zlenivěli jsme a teď se to musíme znovu učit dělat jinak a je to pro nás někdy těžké něco změnit a slevit ze svého pohodlí. Když ale naše děti uvidí, že máma nakupuje na trhu, má vlastní obaly a doma nepoužívá toxické věci, bude pro ně přirozené dělat to stejně tak. Určitě se tedy nebráním tomu, aby vzniklo něco vtipného a veselého i pro dětské čtenáře, i když konkrétní plán zatím v hlavě nemám.

O autorce

Vystudovala herectví na brněnské konzervatoři. Ze zdravotních důvodů vyzkoušela raw stravování, které ji tak nadchlo, že začala s maminkou vyrábět raw dezerty. V roce 2015 si spolu v Brně otevřely cukrárnu RAW with love. Ani ne za rok provozu už přebíraly první místo v soutěži GOURMET Brno v kategorii cukrárny. Postupem času se Barbora začala zajímat i o přírodní kosmetiku a její výrobu a chtěla se tímto směrem vydat. Seznámila se s Ivou Strnadovou, dokumentaristkou, reportérkou a také designérkou šperků z přírodních surovin, kterou zajímal životní styl zero waste. Nadchla je udržitelnost a nakupování v bezobalových obchodech. Chtěly podporovat lokální výrobce a pěstitele, chtěly žít bez odpadu, bez zbytečného přebytku, ale plnohodnotně, zdravě a dobře. Chtěly si v bezobalových obchodech kupovat nejen potraviny, ale i kosmetiku a drogerii. A tak si v prosinci 2018 za pomoci rodiny a přátel a díky podpoře na serveru HitHit, otevřely obchůdek s bezobalovou drogerií, kosmetikou a mnohým dalším s názvem Friendly Place neboli přátelské místo, kde si kromě kvalitní bezobalové přírodní kosmetiky, drogistických výrobků můžete koupit i přírodní šperky nebo si dát třeba kávu a raw dezert.

Text: Kateřina Žídková
Foto: Eva Růžičková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Bez obalu
Čeština

Bez obalu

0.0 0
99
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –