S Petrou Dvořákovou o její novince pro dětské čtenáře Julie mezi slovy.
Knižní pulty jsou zavaleny příručkami s návody na to, jak přežít všechny možné životní trable. Jako by se však zapomnělo na to, že jednou z nejbolestnějších, přitom bohužel nejběžnějších zkušeností dětství je rozvod rodičů a rozpad rodiny. Kniha Julie mezi slovy vypráví o dětských dobrodružstvích desetileté hrdinky, popisuje vytváření citových vazeb k novým partnerům rodičů i jejich dětem a dětským očím umožňuje nahlédnout do často nesrozumitelného světa dospělých. Čtenář se setkává s výkladem slov, jako například sex, kyberšikana, handicapovaný, dentální hygiena nebo kreditní karta. Nová knížka spisovatelky Petry Dvořákové děti nejen poučí, ale takéjim pomáhá vyrovnat se s řadou bolestnýchzkušeností.
Doposud vám vyšly dva úspěšné tituly — kniha rozhovorů o víře a autobiograficky laděný příběh o anorexii a hledání ženské duše. Teď přicházíte s knížkou pro dětské čtenáře. Proč to tematické rozpětí?
Po pravdě, napsat dětskou knížku nebyl záměr. Neplánovala jsem to. Byl to spíš momentální nápad, jednorázový impulz. Pamatuji si přesně to sobotní ráno, kdy jsem se probudila a v hlavě mi vyvstal prakticky celý příběh. První, co jsem z knihy napsala, byl závěr. A pak jsem teprve začala vyprávět od začátku. Měla jsem to tak i s předchozími knihami. Nápad a potom už jen vytrvalost v psaní.
Měla jste především „chuť na příběh“? Nebo jste chtěla využít možností vyprávění pro dětského čtenáře a k tomu tak přidat i nějaká poučení?
Bavilo mě vidět svět, situace, každodenní události očima malé holky. Znovu prožít myšlení a cítění desetileté dívenky, tvořit její emoce, vnímání, zábavné situace kolem. Jenže i když jsem na svět koukala jejíma očima, nedokázala jsem v sobě zcela vypnout skutečnost, že jsem sama mámou. A tak jsem s Julií – díky tomuto dvojímu vidění příběhu – v mnoha věcech mateřsky soucítila a chtěla jí do života nasunout všechno, co dítě, jehož rodiče se rozvedli, potřebuje. Uvědomila jsem si také, že když procházíte knihkupectvími, najdete doslova hromady příruček s radami pro dospělé, jak dětem pomoci vyrovnat se s těžkými životními situacemi. Třeba právě s rozvodem. Ale na děti samé jako by v tomto ohledu současná literatura pro děti zapomínala. A přitom právě
příběh je velmi mocným nástrojem, který může dítěti pomoci pojmenovat jeho pocity, bolesti a především ho přivést k vyrovnání se s nimi. A k tomu jsem v Julii mezi slovy směřovala. A poučení? Bez toho by snad ani dětská knížka nemohla být!
Pro řadu autorů jsou prvními čtenáři jejich nejbližší. Co na vaše psaní říkají vaši dospívající synové?
Moje knížky pro dospělé je prozatím nezajímaly, přece jen jsou to čerství puberťáci. Až s Julií mezi slovy to bylo jinak. Tu jsem jim četla průběžně už při psaní. Byli prvními komentátory, místy nemilosrdnými kritiky, hlavně když zjistili, že text neodpovídá realitě.A jim se ta naše skutečnost tolik líbila, že je rozčilovalo, když se příběhy od ní odchylo valy. Když jsem jim například četla kapitolu Značkový pes, kde maminka říká Vítkovi, že by v rybníce nejraději bydlel, okamžitě se do mě pouštěli, že něco takového jsem nikdy neřekla. Díky jejich komentářům se do Julie také dostala řada humorných situací.
Petra Dvořáková (nar. 1977) je spisovatelka a publicistka, do povědomí veřejnosti vstoupila rozhovory o víře s názvem Proměněné sny. V roce 2007 za ně získala cenu Magnesia Litera za publicistiku. O dva roky později vydala svou druhou knihu Já jsem hlad s podtitulem „příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši“. Letos v létě se na pultech knihkupectví objevily dotisky obou těchto úspěšných titulů, v říjnu v nakladatelství Host vyšla autorce kniha pro děti Julie mezi slovy. Petra Dvořáková má dva syny a žije s nimi ve Znojmě.
-mik-