Dá se odhadnout, kolik procent populace v sobě má chronický zánět?
Ani nevím, jestli všichni vědí, co přesně znamená chronický zánět. Důvod, proč jsem o tom začal psát, byl ten, že jsem zjistil, že většina z nás má v sobě nějakou formu chronického zánětu. Je to jedna ze základních příčin civilizačních nemocí a je klíčem k tomu, aby se civilizační onemocnění dala léčit. Minimálně 70 až 80 % lidí má v sobě chronický zánět. Dá se zjistit, ale ne z běžných testů praktického lékaře.
Může vůbec každý z nás přijít k našemu praktickému lékaři a požádat ho o nějaké komplexnější vyšetření?
Máte právo chodit na preventivní prohlídky jednou za dva roky, ale nemáte právo lékaře žádat o to, co má udělat. Musíte akceptovat to, co vám předepíše, ale zbytek testů si musíte případně doplatit.
Píše se o tom, že dnešní strava je plná cukrů a soli. Jak se na toto téma díváte vy?
Musíte vzít v úvahu komplexní vliv životosprávy. Když budete mít základní správné návyky v životosprávě, snížíte tím riziko civilizačních nemocí o 90 %. Životospráva má opravdu zásadní vliv. Například pokud používám kvalitní himalájskou sůl, mohu použít klidně dvě lžičky denně. Takže existuje také řada mýtů.
Dá se jmenovat něco, čím si dnešní člověk opravdu zásadně ničí zdraví?
Existují nějaké faktory, které ovlivňují délku života. Patří zde například pohyb či správné stravování. Dále je důležitý spánek a množství stresu. Nedostatek spánku způsobuje zánět v těle, zvyšuje riziko infarktu a nádorů. Opomíjí se půsty či odlehčovací dny spojené se snížením množství jídla.
Zmínil jste, že řada lidí má špatné návyky. Kterých těch špatných návyků se zbavují lidé nejhůře?
Kouření moc nezmiňuji, to víme všichni. I když je také mýtus, že kouření způsobuje rakovinu. Tak to není, protože by všichni kuřáci měli rakovinu, což není pravda. V principu je pak problémem závislost na cukrech. Je to hodně způsobeno výchovou. Je to velký problém, aby lidé byli schopni omezit sacharidy.
Problémem u starších lidí je také to, že mají předepsáno velké množství léků. Je to opravdu nutné?
Často to ani nutné není, ale nejsem úplně odpůrce léků, protože je přechodně člověk schopen překonat nějaký problém. Například u psychických onemocnění.
V knize je spousta receptů. Patří vaření k vašim koníčkům?
Nemůžu říct, že vařím denně a musím spoustu receptů přiznat mé sestře.
O autorovi
MUDr. David Frej
Po ukončení studia Lékařské fakulty Univerzity Karlovy jsem pracoval několik let jako lékař na interním oddělení. Na stáži v Londýně jsem se rozhodl studovat holistickou a přírodní medicínu, protože mě zajímala vždy individuální léčba i prevence. Kromě jiného jsem studoval alternativní medicínu v Albuquerque v Novém Mexiku, v Rakousku a v indické Puně. Můj systém vychází z kombinace východní a západní medicíny, funkční medicíny zaměřené na úpravu metabolismu a odstranění zánětu, detoxikace, individuální stravy včetně řešení potravinové intolerance a alergií. Pravidelně přispívám do časopisů jako Regenerace, Vitalita, Blesk a dalších periodik.
Besedu moderovala: Sandra Procházková