Jak se vůbec přihodilo, že jste se pustil do psaní knihy?
Musím říct, že je mi 73 let a tato kniha je má prvotina. Původně jsem vůbec neplánoval psát knihu, ale o prázdninách jsme natočili poslední díl Všechnopárty a přede mnou byly 3 měsíce volna. Chtěl jsem tu hlavu nějak zaměstnat a na chatě jsem usedal k notebooku a psal jsem, co mě napadlo. Takhle jsem začal na různá témata psát. Pro mě to byla zábava, vůbec jsem neplánoval knihu, ale když už jsem toho měl více napsáno, oslovil jsem nakladatelství a teď tady sedíme.
Všechny ty texty mají většinou úsměvnou pointu. To dnes není úplně pravidlem. Texty mnohdy končí otevřeně, nedořešeně. Jak se na to díváte vy?
Jako čtenář mám rád krátké literární útvary. Román by mě asi dlouho jako čtenáře neudržel. Mám rád povídky a fejetony. Mně šlo spíše o to, aby to bylo trochu k zamyšlení.
Překvapilo vás, že máte ještě některé vzpomínky z dětství?
Překvapilo. Nečekal jsem, že se ještě ozvou. Proto se ta kniha taky jmenuje Karneval paměťových buněk. Ty buňky se nějak probudily a začaly na mě chrlit naprosto nečekané věci.
Vybavíte si nějakého hosta vašeho pořadu, kterého jste předtím neznal a překvapil vás tím, jaký je?
Stalo se to. Jeden člověk byl pro mě záhada, a pak to pro mě bylo velké překvapení. Nejlepší český šachista David Navara. Toho jsem pozval, je to strašně inteligentní kluk a jeho svět jsou jenom šachy. Pro mě bylo strašně zajímavé se do toho jeho světa dostávat.
Mě hodně překvapilo, když jsem se dočetla, že si vůbec nepřipravujete otázky dopředu. Byli hosté, kteří měli problém s tím, že nedostanou otázky dopředu?
Ano. A ty já tím pádem nezvu, například politiky. Oni chtějí otázky dopředu.
Bojí se někteří hosté, že nebudou vtipní a že budou diváky nudit?
Všichni. Já je dokonce uklidňuju. Přijdou hodinu před natáčením a já je uklidňuji, že budeme jenom mluvit.
Bude příští léto naplněno dalším psaním?
Léto je samozřejmě daleko a já takhle dlouhodobě naplánuju. Mé plány jsou krátkodobé. Pokud budu mít zase takové volno, tak je možné všechno.
Potkal jste se někdy s panem Krausem a přijal byste pozvání do jeho show?
Já jsem se s Janem Krausem nikdy osobně nepotkal. Kdysi mi volali, jestli bych tam nepřišel, tak jsem řekl, že děkuji, ale že ne. Co chci říct, můžu říct u sebe.
O autorovi
Karel Šíp se narodil 1. června 1945 v Praze. Vystudoval Střední filmovou školu v Čimelicích a začal pracovat jako produkční v České televizi, kde působil až do roku 1973. Na úspěšný pořad Hitšaráda navázala televizní show Galasuperšou. Karel Šíp také uváděl pořad Klip-klap, televizní kabaret Šaráda a účinkoval i v několika televizních estrádách. Následovaly pořady na soukromých televizích.
V roce 1971 založil hudební skupinu Faraon, kde hrál na baskytaru. Zpěvákem skupiny byl Jiří Schelinger. Jako textař je Karel Šíp autorem zhruba dvou stovek písňových textů. V současné době moderuje v České televizi pořad Všechnopárty.
Besedu moderovala: Sandra Procházková