Rozsáhlá publikace Jaroslava Riedela Česká rocková alba. Zákazům navzdory (1969–1989) mapuje třiaosmdesát hudebních alb, která vznikla mimo oficiální vydavatelství a mnohá z nich totalitnímu režimu navzdory. Nahrávky se pořizovaly na koncertech, ve zkušebnách, později v domácích studiích. Jen osm z nich vyšlo v letech 1978–1987 na deskách v zahraničí.
Je to hudba velmi různorodá; někdy měla prostřednictvím podzemní distribuce zřetelný společenský dosah, jindy se stala kultem pro vyhraněný okruh posluchačů. Většinou však za ní stály mnohé dramatické příběhy a přes nelehkou dobu rozhodně nebyla nouze ani o zábavné historky. Výběr je zaměřen na oblast undergroundu, alternativy a nové vlny: Plastic People, DG 307, Umělá hmota, Svatopluk Karásek, Charlie Soukup, Psí vojáci, Národní třída, Extempore, Švehlík, Amalgam, Kilhets, trio Janota–Fidler–Richter, Lesík Hajdovský a Manželé, MCH Band, Zikkurat, Jasná páka, Dvouletá fáma, Precedens, Visací zámek a další.
Kniha není koncipována jako vyčerpávající monografie o neoficiální hudební scéně a neklade si nárok na úplnost. Autor však sbíral poznatky čtyřicet let, čerpal z rozhovorů s více než stovkou zúčastněných hudebníků, vycházel i z archivů Státní bezpečnosti a běžně nedostupných zdrojů, jako jsou dobové kroniky, deníky, soukromá korespondence, samizdatové časopisy.
Příběhy více než osmi desítek hudebních alb tvoří přehlednou a informacemi nabitou encyklopedii svého druhu, která zachycuje podstatnou část naší neoficiální hudební scény sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století. Hlavně však jsou svědectvím o neutuchající touze hrát, o lidské i tvůrčí odvaze, o nepokořitelné vnitřní svobodě.
Vydání finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR.