Autor Karel Janoušek v publikaci Cestovní náhrady v příkladech zachycuje řadu změn, které přináší velká novela zákoníku práce, např. určení pravidelného pracoviště, krácení tuzemského i zahraničního stravného nebo dočasné přidělení zaměstnance.
Text této aktuální příručky podrobně komentuje zásady a postupy při poskytování cestovních náhrad zaměstnancům všech typů zaměstnavatelů, tj. právnických i fyzických osob, v podnikatelské sféře i ve sféře neziskové, organizací napojených na státní rozpočet i zřízených územně samosprávnými celky a uvádí mnoho praktických příkladů týkajících se jednotlivých etap pracovních cest – od rozhodnutí o pracovní cestě až po zaúčtování příslušných nákladů. Vysvětleny jsou nejen části zákoníku práce týkající se bezprostředně cestovních náhrad, ale i důležitá ustanovení nezbytná k zabezpečení správného postupu zaměstnavatele i zaměstnance v uvedené oblasti.
Výklad v knize Cestovní náhrady v příkladech 2012 není proveden po paragrafech, ale je věcně členěn od vymezení osob, kterým cestovní náhrady podle zákoníku práce přísluší, příp. jim je lze poskytnout, přes sjednání důležitých částí pracovní a podobné smlouvy, výpočet výše jednotlivých druhů náhrad při tuzemských a zahraničních pracovních cestách, jejich vypořádání se zaměstnancem až po zaúčtování v účetnictví příslušné účetní jednotky, včetně příslušných daňových řešení.
V publikaci jsou také podrobně uvedeny činnosti zaměstnavatele před pracovní cestou zaměstnance a po ní, různé způsoby poskytnutí zálohy před pracovní cestou, postupy při jejím neposkytnutí, použití kurzů pro přepočet měn při vyúčtování zahraničních pracovních cest a s tím souvisejícím účtování o cizích měnách.