Kniha navazuje na čtenářsky úspěšné tituly Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů a Vánoční Tradinář – od Dušiček po Hromnice a pokračuje masopustem a postním obdobím do Velikonoc a následně až do letnic.
Oslavujte s námi nové jaro! Po temném a klidném období zimního odpočinku se příroda začíná probouzet. Můžeme si všímat přibývajícího světla, prvních jarních kvítků i ptáčků. Hned po Třech králích začíná veselé masopustní období a už v únoru na Hromnice se pod povrchem chystá semínko k rozpuku. V přírodě se začínají dít věci – něco se musí stát, aby za pár měsíců bylo jaro viditelné a v plné síle. Jarní svátky spojené s novým počátkem a nadějí, že zase bude lépe, provázejí lidstvo od nepaměti a jsou plné veselých zvyků, radosti a pospolitosti. Vždyť právě teď vznikají zárodky nové úrody a ty je potřeba náležitě posílit – třeba při masopustu. Obnovu a znovuzrození připomínají i nejdůležitější křesťanské svátky, Velikonoce. Proto je v této knize věnováno více pozornosti křesťanskému příběhu Velikonoc od farářky Martiny Viktorie Kopecké.
Dochovaly se nám zvyky a obyčeje, které opakujeme každý rok zas a znovu. Pečeme koblihy, vynášíme Moranu, nosíme si domů zelené větvičky, pleteme pomlázky, malujeme vajíčka, pečeme jidášky a mazance. Víme ale proč? A kdy začíná a končí masopust, jak je to s tím masem? Proč a jak se drží půst? Co si uvařit a upéct na Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu a na Hod Boží velikonoční? Má smysl chodit na koledu?
Starobylé svátky jsou často propojené s těmi křesťanskými i novodobými, ale všechny nás nakonec vedou zpět k přírodě a obživě i k lidské sounáležitosti. Objevujte společně s námi, co jsme pozapomněli.
Kromě popisu a hledání smyslu tradic najdete v knize mnoho inspirace, jak jarní svátky v období ledna až června slavit, co si na ně připravit, uvařit a napéct, jak si ozdobit svůj příbytek i zahradu, co pro sebe a své blízké vytvořit. Ale také jak nový začátek a jarní energii využít pro sebe osobně.
Krása uchovaná v tradicích a v lidové kultuře nás bude vždy inspirovat. S moudrostí našich předků můžeme vnést do našeho života řád a tvořit a žít v souladu s přírodou. Jarní svátky nás vedou k pospolitosti – k trávení důležitého času, s rodinou, přáteli a sousedy, užijte si je společně!
Kuchařka pro mého muže Veroniky Zemanové je perfektní knihou pro muže, který zatím nemá s vařením mnoho zkušeností (nebo vůbec žádné), ale který se do něj neváhá pustit.
Obsahuje skvělé recepty na polévky, hlavní chody, přílohy i sladká jídla.
Kniha je rozdělena do kapitol podle toho, k jaké příležitosti muž právě vaří (zda pro sebe, kamarády, svou vyvolenou nebo pro celou rodinu, ale najde v ní oporu třeba i tehdy, chce-li zhubnout).
Tento čtivý průvodce obsahuje jak podrobné a spolehlivé recepty a návodné fotografie, tak užitečné rady a zajímavé suroviny, a nevyhýbá se ani rozmanitým úskalím, na které muž neuvyklý vaření dříve či později narazí. Kniha je psaná s nezaměnitelným vtipem a lehkostí, které potěší už při samotném čtení. Navíc je možné vepsat do ní svému muži osobní věnování, do každého receptu pak oslovení.
Ideální dárek pro partnera, kamaráda, bratra, tatínka, dědečka! Právě tato skutečnost, spolu s ohlasy z mnoha domácností, vedly ke dvěma dotiskům již druhého vydání!
Ideální dárek pro partnera, kamaráda, bratra, tatínka, dědečka! Právě tato skutečnost, spolu s ohlasy z mnoha domácností, vedly ke třem dotiskům již druhého vydání!Kniha propojuje nejnovější odborné poznatky o hře s praktickou inspirací a zkušeností rodiny se čtyřmi dětmi a je určena všem rodičům, učitelům a průvodcům dětí. Svobodná hra má v rozvoji dětí zásadní význam. Učí je tvořit, plánovat, rozhodovat se, dávat a brát, naslouchat druhým, vyjednávat, kontrolovat své impulzy, překonávat překážky. Dává jim smích a radost ze života. Dovoluje dětem, aby objevily své silné stránky a staly se samy sebou. Kniha obsahuje více než 500 startérů hraní.
Proč si přečíst tuto knihu:
1. Podíváte se na "obyčejnou" dětskou hru z mnoha úhlů a objevíte, jak geniálním vynálezem pro lidský rozvoj hraní je.
2. Zjistíte, jak dnešní dětství hubne a co vše děti ztrácejí, když nemají dost příležitostí řídit svou vlastní svobodnou hru.
3. Objevíte, že čím jednodušší jsou hračky, tím různorodější hru nabízejí, a naopak čím uklizenější je hřiště, tím monotónnější je hraní.
4. Dozvíte se, kde dětem v hraní nepřekážet, a naučíte se, jaký je rozdíl v roli hlídače, ředitele a herního průvodce.
5. Než vyzkoušíte všech 500 startérů svobodného hraní, začnete hravě vymýšlet své vlastní.
Justina a Petr Danišovi věří v přirozené vzdělávání. Justina je autorkou webů ucimesevenku.cz a svobodnahra.cz. Petr působí jako ředitel vzdělávacího centra TEREZA a píše o dětech a přírodě.
"Tato jedinečná kniha zaplňuje prázdné místo v literatuře týkající se dětské hry u nás. Otvírá dospělým oči a dává naději, že se tolik podceňovaná svobodná hra opět navrátí do života dnešních dětí." Jana Nováčková, psycholožka, spoluautorka konceptu Respektovat a být respektován
Autorka - mikrobioložka a odbornice na výživu - podává vysvětlení funkčního metabolismu a návod, jak dosáhnout hormonální rovnováhy (jak jíst pro zdravou hormonální odezvu), která je základem trvalé štíhlosti a opravdového zdraví.
Propojuje tradiční čínskou medicínu s poznatky moderní západní dietologie a biologie. Přináší zároveň nový způsob vaření, který je postavený na přípravě pokrmů s harmonizačním účinkem.
Přes 60 originálních tzv. pětielementových receptů pokrývá všechna roční období, od snídaně po večeře, od polévek po dezerty. Nechybí ani základní recepty na domácí kváskový chléb, rostlinná mléka či zdravé domácí fermentované nápoje (kefíry) a postupy pro fermentaci obilnin a luštěnin.
Po úspěchu prvního ročníku připravují autorky diář plný tradic i pro rok 2024. Diář se znovu zaměří na svátky a tradice v koloběhu roku. Díky zpětné vazbě od čtenářů a uživatelů diáře se letos můžeme více zaměřit na fyzické provedení diáře, aby byl ještě krásnější, ale také praktičtější. Znovu budou v nabídce dvě varianty potahu – fotografická a ilustrovaná, diář bude graficky navazovat na vizuální podobu knih z edice Tradinář. Po loňské červeném, makovém ročníku, bude TraDiář na rok 2024 laděný do modré.
TraDiář spojuje kalendář jmenný, občanský a liturgický s cyklem přírody a zemědělským rokem a na ně navazujícími svátky a tradičními zvyky. Součástí TraDiáře je 12 originálních textů farářky Martiny Viktorie Kopecké, které nás začátkem každého měsíce vybízejí k zamyšlení nad koloběhem roku, jeho tradicemi a svátky. Letos do TraDiáře přispěla i Hanka Zemanová a její texty provedou čtenáře koloběhem přírody a nabídnou inspiraci pro naladění se na její rytmus.
Tento diář poradí, jak zařadit do života denní, týdenní, měsíční i roční rituály a jak nepromeškat významné dny a přípravu na ně. Budeme tak vědět, kdy a co je Tučný čtvrtek nebo Popeleční středa, jak se jmenují postní neděle, kdy se vynáší zima, kdy nás čeká svatomartinské posvícení nebo svatojánská noc a jak se slavily dříve, kdy začíná advent nebo kde se vzal Den matek. Život v cyklech a rituálech může pomoci v nejisté době. Budeme se tak mít na co těšit a chuť plánovat nejen práci a povinnosti, ale i radosti a zábavu.
TraDIÁŘ je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe.