VÁNOČNÍ ČTENÍ 2 + 1 ZDARMA jen do konce roku

Díky knize Jak číst film si uvědomíte, že filmařina je těžká dřina

archiv revue
Milujete filmy, ale nikdy vás nenapadlo opustit roli běžného diváka a stát se expertem? A není to škoda? Podle Fostera si totiž filmy nejvíce vychutná ten, kdo rozumí řemeslu a zná všechny triky filmařů.
Americký spisovatel Thomas C. Foster působí dlouhá léta jako vysokoškolský pedagog se specializací na dějiny literatury a literární vědu. Pro své studenty napsal několik chytrých a čtivých příruček a odtud byl jen kousek k napsání knihy. V roce 2008 spatřila světlo světa publikace Jak číst romány jako profesor a o pět let později vyšlo volné pokračování s názvem Jak číst literaturu jako profesor. Obě knihy si získaly nadšené fanoušky a dlouhou dobu se držely na předních příčkách v žebříčcích bestsellerů.

U nás knihy vydalo nakladatelství Host a nutno podotknout, že úspěch se opakoval. Tyhle čtivé a vtipné učebnice si zamilovali studenti, jejich učitelé i amatérští spisovatelé toužící prorazit. Autorovou největší devizou je styl psaní, který je neuvěřitelně kontaktní. Celou dobu máte pocit, že s Fosterem vedete přátelský dialog, v němž jste partneři. Aktuální novinka z nakladatelství Host Jak číst film navázala na předchozí knihy, ačkoliv je tu jeden zásadní rozdíl. Nyní nejde o rozbory textů a stylistiku, ale o to, jakým způsobem se dá pracovat s obrazem.

Foster je učitel, jakého by si přál každý žák. Je s ním zábava, všechno vám podrobně vysvětlí a vy ani na chvíli nepodlehnete pocitu méněcennosti. Ačkoliv se kniha neobejde bez definování některých pojmů, i tyto teoretické části, které by mohly být nezáživné, jsou naopak tak vtipné, až máte pocit, že čtete humoristický román. Protože je autor Američan a specialista na anglicky psané knihy, nijak nepřekvapí, že se zaměřil na anglickou a americkou filmovou produkci. Klidně odhoďte vlastenectví stranou, protože se tu hovoří o filmech, které všichni známe z kin anebo televize.

Foster si nehraje na kulturního snoba, ale naopak vám velmi lidsky vysvětlí, co a proč ve filmu funguje. A je úplně jedno, zda to funguje v černobílém snímku pro pár fajnšmekrů, hororovém noir anebo Pánu prstenů. Nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty, pokud se díváte na komerční filmy anebo na pohádky typu Ledové království. Hodně zajímavá je kapitola o žánrových snímcích, kterým přinesla čerstvou krev parodie, a nelze nezmínit ani kapitolu o adaptacích úspěšných knih.

Díky téhle příručce se dozvíte, které knihy mají potenciál stát se kasovním trhákem, anebo to, se kterými problémy se musí potýkat producenti rozhodnutí zfilmovat knižní bestseller. Některé perličky vás rozesmějí, a pokud máte ambice stát se scénáristou nebo režisérem, tak vám kniha poradí, čemu se vyhnout a co naopak funguje. Na své si přijdou muži i ženy, senioři i náctiletí. A je úplně jedno, zda preferujete konzum, anebo naopak snímky pro náročného diváka. Filmy se totiž čtou jen jedním způsobem.

A je moc fajn vědět, jak na to. Díky knize Jak číst film si uvědomíte, že filmařina je těžká dřina, ale zároveň obrovská zábava, která naplní vaše srdce i duši. Na filmy se od teď budete dívat jinak a i obyčejné sledování televizního seriálu získá netušené rozměry. A až příště půjdete do kina nebo se budete cpát brambůrky před televizí, můžete ledabyle mávnout rukou a zamachrovat, proč se na plátně nebo obrazovce děje právě tohle a ne něco jiného.

Autro: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Jak číst film
Čeština

Jak číst film

0.0 0
329 270
Vyprodáno
Čeština

Jak číst literaturu jako profesor

0.0 0
329 270
Vyprodáno
Čeština

Jak číst romány jako profesor

3.0 1
329 270
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více