Neopustíte dítě tváří v tvář tmě a neopustíte jej v dobách, jako jsou tyto.
Mladí milenci Mischa a Sophia těsně před svatbou utekli z Varšavy s vidinou svobodného života. Poté, co byli násilně navráceni do nově budovaného ghetta, připojili se k dr. Januszi Korczakovi a začali pečovat o 200 dětí v sirotčinci, který vedl. Dr. Korczak se obětavě snažil udržet práva i toho nejmenšího dítěte v nepředstavitelných podmínkách, a stal se pro tisíce lidí žijících za hradbami majákem naděje.
Když se kolem ghetta stahuje smyčka hrůzy, jsou Misha a Sophie rozděleni a nuceni čelit nejhorším obavám každý zvlášť. Jediné, co jim zbývá, je víra, že se jednou znovu setkají…
Janusz Korczak odmítl opustit své děti a vydal se s nimi na společnou cestu do temnoty, do plynových komor. Až do poslední chvíle sdílel osud svých svěřenců. Ve varšavském ghettu žilo více než půl milionu lidí, konce války se dožilo méně než jedno procento z nich. Přežili, aby vyprávěli svůj příběh. Mischa a Sofie jsou jedni z nich. Kniha Doktor z Varšavy je jejich svědectvím o neskutečné odvaze a síle lidského ducha čelícímu nepředstavitelné katastrofě.
Janusz Korczak byl autorem literatury pro děti, pedagog, pediatr a publicista. V předválečné Varšavě vedl sirotčinec, který byl později přesunut do ghetta. Po rozkazu k přesunu dětí do transportu mimo ghetto je odmítl opustit a spolu s nimi byl zavražděn v Treblince. Jeho příběh nebyl nikdy v češtině publikován.