Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Elizabeth Fremantleová: Ve stínu trůnu

archiv revue
Spisovatelka, která se u nás proslavila vydáním knihy Královnin gambit znovu dokázala, že jí dějiny nejsou cizí a připravila nám čtivý příběh.
Spisovatelka, která se u nás proslavila vydáním knihy Královnin gambit znovu dokázala, že jí dějiny nejsou cizí a připravila nám čtivý příběh. Skoro to vypadá, jako kdyby autorka na dvoře tudorovců žila. V knize Ve stínu trůnu nám představuje nejslavnější královský dvůr takový, jaký byl. Bez příkras se vší jeho krásou, ale i špínou. Hrdinkami jsou dvě sestry, potencionální nástupnice na trůn. Krásné a nepřehlédnutelné ženy, každá si jde svoji vlastní cestou.

Dvě sestry jsou jak nebe a dudy. Z jedné krve a přece tak rozdílné. Kateřina je vášnivá, krásná a chce být neustále ve středu dění. Mnohými je považována za právoplatnou dědičku trůnu. Za to Marie dává přednost rozumu před city. Bohužel narozdíl od sestry má zdeformovanou páteř a je menšího vzrůstu, ale dohání to svoji inteligencí a charismem. Jenže být dcerou vznešeného rodu Tudorovců není dar, ale prokletí. Ocitají se ve spárech mocných mužů, kteří s nimi jednají jako s majetkem, v jednu chvíli je milují, v druhé nenávidí. Podaří se dvěma ženám přežít v takové divočině?

Oproti Královninu gambitu spisovatelka svůj styl vyprávění. Pořád se tu střídá tři vypravěče ženského pohlaví. Kateřinu, Marii a dvorní malířku Levinu Teerlingovou. Právě malířka je jakousi důvěrnou přítelkyní obou dívek. Je zajímavá, že Levina je jakousi spojnicí mezi všemi dějovými liniemi. Řekněme, že právě u této postavy si Fremantleová dovolila popustit uzdu své fantazii a zanesla do vyprávění určité smyšlenky.

Překvapilo mě, kolik úsilí autorka vynaložila na dohledání věrohodných historických pramenů. Nejenom, že tím potvrzuje pravdivost jejích slov, ale zároveň doporučuje některá jiná díla zabývající se touto tématikou. Takových příběhů je pravda mnoho, ale tenhle obsahuje určité novátorské prvky a po jeho přečtení si nebudete jistí, zda máte sestry Grayovy litovat anebo nesnášet.

Elizabeth Fremantelová nám čtivou a pozoruhodnou formou představila příběh z tudorovského světa. Vyprávění, kde byly intriky na denním pořádku a málokdo si byl jistý svým životem a postavením. Svět jenž vás uchvátí, ale i odradí. Ale zároveň vás donutí přemýšlet nad chováním některých lidí, kteří v té době žili.

Autor: Michaela Voláková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Ve stínu trůnu
Čeština

Ve stínu trůnu

0.0 0
398 326
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –