Ještě před necelým stoletím byly himálajské vrcholy pro člověka nedosažitelně vzdálené.
První pokusy o uskutečnění nebezpečných výstupů v extrémních výškách končily nezdarem, často s katastrofickými následky. Dnes jsou expedice na nejvyšší vrcholy světa na denním pořádku, Everest ydolávají i poměrně nezkušení horolezci a jejich výkony nevzbuzují žádný zájem médií - pokud ovšem jde vše dobře.
Autoři v této fascinující studii dramatické historie himálajských výstupů popisují s živými detaily pokusy o dobytí nejvyšších hor a vědecký pokrok, kterým jsou dnešní úspěchy podmíněny. Poskytují vysvětlení vědeckých poznatků týkajících se horolezectví a fyzických i psychických problémů, s nimiž se potýkají ti, kdo se rozhodli prověřit své schopnosti v těch nejnáročnějších a nejkrutějších podmínkách.
Ve své knize autoři také rekapitulují himálajské expedice včetně těch nejslavnějších - britské pokusy z 20. let, obzvláště poslední výstup Malloryho a Irvina, intenzivní poválečné úsilí, které vyvrcholilo Hillaryho a Tenzingovým dobytím vrcholu Everestu, i novější historii, zahrnující jak výjimečné úspěchy Reinholda Messnera a Petera Habellera, tak kritiku přibývající komerce a reostoucí bezohlednosti na svazích himálajských velehor.