Kniha zkoumá vazby mezi procesem globalizace a stále častějšími krizemi vrcholícími současnou hospodářskou recesí. Jako zlom představuje 70. léta 20. století a následné tažení neoliberalismu. Analyzovány jsou hluboké změny ve světové ekonomice: nadvláda finančního sektoru, moc nadnárodních firem, nové podoby spekulace či vzestup skupiny BRIČ. Autorka vychází ze systémové teorie a modelu tzv. Kondratěvových vln, s jejichž pomocí načrtává i několik různých scénářů možného budoucího vývoje.
„Ilona Švihlíková velmi zdařile charakterizuje současnou pochmurnou realitu světové ekonomiky a vyvrací falešný optimismus, že probíhající krize je jen jakýmsi pomíjivým krátkodobým jevem na cestě k prosperitě. Její práce nastoluje otázku, jakým způsobem se vymanit ze současného systému, jehož základním mechanismem přežití je krize a likvidace sociálních podmínek většiny obyvatel
Doc. Ing. Pavel Janíčko, CSc.,
Vysoká škola ekonomická v Praze
„Interdisciplinární, inspirativní, fundovaný a potřebný systémový pohled na soudobé mnohorozměrné krize ve světle vývoje, rozporů a perspektiv globalizace... Autorka – čtivě a přístupně, leč profesionálně a vědecky seriózně – nastoluje celou řadu klíčových otázek. Zachová si přitom nezbytný a dostatečně kritický odstup a na rozdíl od řady jiných textů nikterak nezakrývá palčivé problémy spojené s fungováním soudobého globálního kapitalismu a prohlubující se všeobecnou krizí. Studii lze doporučit všem přemýšlivějším zájemcům o (nejen) ekonomické a politické dění...“
Doc. Ing. Pavel Sirůček, Ph.?D.,
Vysoká škola ekonomická v Praze a Centrum strategických a teoretických studií