Nejsem úplným příznivcem krátkých knih a novel. Většinou nedokážou naplno rozjet děj a vtáhnout mě do sebe. Ostatně v poslední době se mé knihy dostaly průměrem tak k 400 stranám. Ovšem v případě Jonase Karlssona jsem se rozhodl udělat výjimku. Jeho Faktura mě totiž svým hlavním námětem velice zaujala. Ptáte se proč?
V první řadě jsem příznivcem severské literatury. Přestože mnozí jsou již boomem skandinávské krimi pohoršeni, pro mě se jedná o velice kvalitní literaturu. Švédové, Norové či Dáni dokážou opravdu mistrně zacházet s postavami a celou zápletkou. Ovšem tentokrát se nejedná o žádnou honičku vyšetřovatele a vraha. Karlsson přináší tragikomický příběh, který vás donutí zapřemýšlet nad svým životem.
Hlavní hrdina je naprosto obyčejným člověkem. Bydlí v jednopokojovém stockholmském bytě, pracuje na částečný úvazek ve videopůjčovně a v současné době ani nemá přítelkyni. Jeho společenský život je omezený a většinu svého života tráví sledováním filmů. Jednoho dne mu do schránky přijde faktura na neuvěřitelných 5,7 milionů švédských korun. Jedná se o částku za celé jeho bytí, všechny prožitky a zážitky. Nejdříve se domnívá, že se jedná o žert. Ale velice brzy zjišťuje, že ho ještě čekají pěkně horké chvilky.
V novele Faktura se vyskytuje velice málo postav. Veškeré dění a pohledy jsou věnovány hlavnímu hrdinovi, který se dostává do velice ošemetné situace. Nejdříve budete sledovat jeho lehce nezáživný život. Následně mu za něj jistá firma naúčtuje onu bizarní sumu. Autor se věnuje myšlenkám člověka, který se snaží zesumírovat si vlastní minulost. Přemýšlí nad tím, proč by měl platit tak vysokou částku za průměrný život.
Téměř nečekaně se do popředí dostává i romantický podtext. Dlužník se po telefonu postupně sbližuje s Maud, která se mu snaží vysvětlit jeho situaci. Pracovní telefonáty postupně přejdou až na osobnější rovinu a čtenář se může jen dohadovat, zda se nakonec tito dva více sblíží.
Samotné hlavní téma se dá svou i přes svou absurditu přenést i do realistické současnosti. I dnes musí každý z nás platit některé (mnohdy nemalé) částky za věci, u kterých bychom to téměř nečekali. Neustále rostoucí ceny veškerého zboží i služeb mohou občas působit neméně absurdně. I celkový proces vysvětlení od stran, kterým platíme, je mnohdy neméně vtipné. Nakonec je tedy velice humorný příběh i krutou realitou, kterou zažívá nejeden z nás. Samozřejmě je převeden do vyššího levelu, ale přesto se až obdivuhodně dotýká dnešní společnosti.
Jestliže se chcete pobavit a zároveň i zamyslit nad absurditou věci, rozhodně vám můžu Fakturu doporučit. I přes svou útlost vám přinese velký literární požitek, který budete mít dlouho v hlavě. Jonas Karlsson dokazuje, že nejen z krimi jsou živi severské země. Mnoho kvalitních autorů se najde i ve zcela odlišných žánrech, a proto nezbývá než je objevit. Pro mě se jednalo o první kontakt s tímto spisovatelem a rozhodně ho nelituju.
Autor: Lukáš Loužecký