Odstraňte chyby v systému
Naše zdraví nezahrnuje pouze fyzickou část, ale také tu psychickou. Pokud budeme mít zdravé tělo, ale mysl budou trápit napjaté vztahy, dříve nebo později se nějaké neduhy přihlásí. Žijeme-li totiž obklopeni záští, působí to na nás asi jako bychom se pomalu likvidovali kouřením.
Populární kouč a školitel Ivo Toman se už zabýval Debordelizací hlavy, kterou jste si mohli vyzkoušet podle jedné z jeho předchozích knih. V nové publikaci hledá řešení neshod nejen v partnerských vztazích, ale také například mezi generacemi, kolegy v práci nebo při jednání s institucemi. Analyzuje například to, v čem nejčastěji chybujeme, jak se liší myšlení mužů a žen, co způsobuje agresivita a jak předcházet depresivním stavům.
Velice často se lidé ve vztazích setkávají s nepochopením kvůli špatnému postupu, který si zvolí. Příčinou může být přílišná naivita, tendence vyhýbat se problémům, snaha upoutávat k sobě druhé i prosazování vlastní pravdy. Všechny tyto postoje vztahy neúměrně zatěžují a není divu, že chuť okolí trávit čas ve společnosti takového člověka klesá.
Jak nás ovlivňuje samota?
Cítíme-li se sami, měli bychom se zamyslet a zjistit, co je příčinou samoty. Zahrnujete své okolí kritikou a věčným bědováním nad problémy? Pak si buďte jistí, že se od vás většina lidí brzy distancuje. „Toxičtí lidé“, jak je Toman nazývá, totiž své okolí neskutečně vysilují.
Samota způsobuje psychický hlad. Abychom se cítili dobře, potřebujeme uznání společnosti a projevy podpory jako pozornost nebo laskavost. Bez nich nemáme motivaci zkoušet něco nového, vystoupit ze stínu. Pokud nevyhledáváme nebo zpřetrháme kontakty s okolím, začne nás ovládat stres a ten zase způsobuje extrémní situace, jako zadlužení, pití většího množství alkoholu nebo nezaměstnanost.
Klíčem je o vztahy pravidelně pečovat (například zatelefonovat), seznamovat se s novými přáteli (nejlépe prostřednictvím zálib) a oprostit se od zažitých předsudků (co si kdo pomyslí). Pokud vyloženě nepotřebujete klid na odpočinek, neuzavírejte se před okolním světem, a naopak kontakty navazujte.
Egoismus stranou
Důvodem, proč se někdy chováme hloupě, je to, že jednáme podle vize, jací si přejeme být, a ne podle toho, jací skutečně jsme. Než začneme někoho obviňovat, že se jeho vinou cítíme pod psa, měli bychom sáhnout nejprve do svého svědomí. Základním kamenem dobrých vztahů je ohleduplnost. Umění empatie je možné zdokonalit tím, že se budeme snažit druhým porozumět, vžít se do jejich situace. Správnému naslouchání je věnovaná celá samostatná kapitola.
Bezchybné vztahy mezi lidmi neexistují, čas od času je potřeba něco „vyžehlit“. Pokud bychom si z celé knihy vybrali nejužitečnější slovo, které by nám mělo při vztahových problémech vytanout na mysli, byla by to SOLIDARITA. V knize Debordelizace vztahů se dozvíte, jak správně vybalancovat své jednání, a také odpovědi na spoustu dalších otázek, se kterými si často nevíme rady.