Inna Rottová jde s kůží na trh a odhaluje se tak, jak to dokáže málokterý autor

archiv revue
Česká spisovatelka Inna Rottová jako malé dítě zažila obléhání Leningradu nacistickými vojsky. Své vzpomínky zpracovala v autobiografických povídkách, kde se mísí realita s fikcí. Kniha zamává s vašimi emocemi a vy pochopíte, proč Rottovou milují celé generace čtenářů.
Spisovatelka Inna Rottová (1935) patří k legendám české literatury. Na svém kontě má čtyři desítky knih a úspěch je to o to větší, že nikdy nestudovala český jazyk ani literaturu. Po studiích na Strojní fakultě Vysoké školy textilní v Leningradě vystřídala řadu zaměstnání. Nejdříve se pohybovala v oboru, později učila na odborném učilišti a posléze se začala živit jako tlumočnice a překladatelka na volné noze. Kromě společenských románů se zaměřuje na detektivky a velkou oblibu si získala její série s důchodkyní a amatérskou vyšetřovatelkou Janou Brodskou.

Aktuální knihu Norkový kožich za hrst vloček aneb Šest hodin ve vlaku vydalo nakladatelství BONDY. Většina povídek se odehrává během obléhání Leningradu v letech 1941 až 1944, ale dozvíte se i to, jaké byly dozvuky. V předmluvě je vysvětleno, jakým způsobem Rottová přistoupila k historickým faktům, a už kvůli poslední (velmi osobní) povídce věnujte předmluvě pozornost. Ačkoliv něco může být fikce, Rottová jde každopádně s kůží na trh a odhaluje se tak, jak to dokáže málokterý autor.

Jednotlivé povídky jsou především o lásce, ale počítejte s tím, že tento pojem tu má mnoho významů. Rottová je dáma s bohatými životními zkušenostmi, která má daleko k naivním představám mladých dívenek. Povídky jsou poměrně surové, ale paradoxně za to nemůže politická a společenská situace. Ať už je válka, nebo ne, lidská podstata zůstává pořád stejná. Vcítění se do postav a jejich psychologický vývoj jsou kromě čtivosti největší autorčiny devizy. Úspěch je to o to větší, že aktéři se představují pouze v krátkých útvarech. Jejich charaktery prověří hrůzy války a oni sami se budou divit, co se z koho stalo.

Příběhy si vás podmaní svou opravdovostí. Starší čtenáři se s hrdiny ztotožní a nejmladší generace může knihu pojmout jako učebnici dějepisu. Rottová zde vystupuje v různých rolích, naivní dívenkou počínaje a moudrou dámou s pěti křížky na krku konče. Autorka používá hemingwayovsky krátké a úderné věty oproštěné od zbytečností, které jsou v tomto typu povídek trefou do černého. Kniha má rychlé tempo, snadno se čte a vás bude šokovat, jaké emoce ve vás vyvolá. Můžete být sebevětší cynik, ale věřte mi, že se bez kapesníku neobejdete. Která povídka vás osloví nejvíce, je věcí vkusu, mě dostala do kolen Teta Fáňa.

Norkový kožich za hrst vloček aneb Šest hodin ve vlaku je citlivá a křehká kniha odehrávající se v době, kdy lidé mohli lehce zapomenout na svou lidskost. Náměť svádí k tomu popisovat tragické osudy, ale uvidíte, že povídky jsou také o naději a radosti. Pokud máte rádi chytré příběhy k zamyšlení, potom si knihu rozhodně nenechte ujít. To, že je Inna Rottová excelentní vypravěčka a jedna z nejlepších ve svém oboru, to vám zřejmě ani nemusím říkat, že?

Autor: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Norkový kožich za hrst vloček
Čeština

Norkový kožich za hrst vloček

4.0 1
69
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.
Říjnový žebříček nejprodávanějších knih v našem e-shopu je tady!
Kniha mě na první pohled zaujala svou laskavou a něžnou obálkou. Ihned mi bylo jasné, že nezůstane jen tak bez povšimnutí. Navíc je zaměřena na téma, které mě velmi zajímá. Doporučila bych ji všem, kteří se nacházejí na životní křižovatce a nevědí, co si se svým životem počít.