Jan Budař: Každý den jsem odolával pochybnostem, jestli vůbec mohu mít tu drzost ilustrovat celou knihu

archiv revue
V pondělí 11. prosince zavítal do Domu knihy herec, režisér, hudebník a scenárista Jan Budař, který zde představil svou knihu a audioknihu Princ Mamánek.
Jan Budař převedl pohádku Princ Mamánek i na filmová plátna, přičemž ztvárnil hlavního hrdinu. Jako herce ho znají diváci např. ze snímků Nuda v Brně, Vratné láhve, Horem pádem, Mistři a další. Jeho filmové účinkování již bylo oceněno čtyřmi Českými lvy. Jan Budař pochází z Frýdlantu v Čechách, vystudoval brněnskou JAMU a brzy na to se objevil v celé řadě divadel, včetně brněnské Husy na provázku nebo pražského Divadla Na zábradlí. Na filmových plátnech poprvé zazářil ve snímku Nuda v Brně. Dostal Českého lva za výkon v hlavní roli a za scénář, který napsal spolu s Vladimírem Morávkem. Následovala další škála filmů i filmových ocenění. Ve snímku Czech Made Man si zahrál také po boku exprezidenta Václava Havla. Kromě hraní a scenáristiky k některým filmům skládá také hudbu. Např. Lidice či pro Protektora. Je frontmanem kapely Eliščin band.

Princ Mamánek
Příběh rozmazleného prince Ludvíka Otomara Karla Dvanáctého zrozeného Vznešeného je poetickou pohádkou, v níž Jan Budař plně zúročil svůj osobitý smysl pro humor. A tak trochu i svoje vlastní životní zkušenosti. „Při psaní jsem určitě čerpal inspiraci i z mého dospívání v muže, ale to, co zažil princ Ludvík, není můj příběh. Téma mamánkovství každopádně vidím denně kolem sebe, myslím, že je velmi univerzální,“ říká Jan Budař. Knihu multitalentovaný herec navíc také ilustroval. Pohádka Princ Mamánek ožije i v podobě audioknihy, kterou svými podmanivými hlasy načetli Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Ondrěj Vetchý a sám autor. Právě tito tři herci se také objeví v budoucím filmovém zpracování Prince Mamánka, které zatím čeká na ty pravé koproducenty. Pro knihu Jan Budař vymyslel i speciální interaktivní hru. Deset knih a deset audioknih bude označeno deseti dvouveršími moudrého Dádruduba a tomu, kdo na tyto vybrané kusy narazí, umožní setkání přímo s autorem. Setkání proběhne 18. 2. 2018 v 18:02 na dosud nespecifikovaném místě. Jan Budař věří, že se při této hře budou dít zázraky.

Do Ostravy jste nám přijel představit prince Mamánka. Máme tady audioknihy, knihy a doufejme, že bude také film.
Doufejme, přesně tak. Já bych začal poněkud netradičně. Mám tady pro vás takovou nabídku, kterou řeknu hned na začátku, abyste o ní mohli přemýšlet. Má tady pro vás hru. Do deseti kusů této knihy i audioknihy jsem vložil takové dvouverší mluvícího dubu Dádrudubu, které nálezce opravuje k setkání se mnou dne 18.2.2017 v 18:02 hodin, což se dobře pamatuje. Jedna z těch speciálních audioknih je určitě tady v Ostravě, takže máte šanci jedna ku sedmi, že jí naleznete. Setkání je pouze pro jednoho člověka, který najde ten kus. Kus je přenosný, a když všichni přijdou tak to bude setkání dvaceti lidí a mě. Ještě nevím, kde to bude a co se tam bude dít. Takže asi tolik k úvodu.

Zmínila jsem, že princ Mamánek existuje v několika verzích. Která verze byla ta první?
Jako první byl scénář. Jako herec k nim mám vztah a baví mě číst i psát scénáře. Pak vznikla kniha.

Titulní postavou je princ Ludvík, princ Mamánek. Jak rozšířené je „mamánkovství“ u dnešních mužů?
Já nevím, neumím to odhadnout. Myslím, že každý muž se s tímto tématem setkává. Tento příběh není příběhem mého života.

Jak moc se vaše dětství podobalo dětství prince Ludvíka? Když si tedy odmyslíme to následnictví.
No právě. Jsou to úplně jiné příběhy, Ludvík má všechno, vyrůstá v zámku. Já jsem vyrůstal v paneláku v Brně, zvířátka jsem měl pouze plyšová a vycpaná. Určitě jsem nebyl tak bohatý a nemohl jsem se těšit na to, že budu jednou kralovat.

Vy jste knihu také ilustroval. Byla to pravděpodobně vaše první zkušenost s ilustrátorstvím. Jak jste se k tomu vlastně dostal?
Já jsem skoro dvacet let nekreslil nic. Když jsem byl v pubertě, tak jsem ale kreslil dost. Já jsem jezdil po Evropě a na různých místech jsem kreslil jednotlivé ilustrace, které můžete v knize vidět. Pak jsem se taky díval na internetu, jak vlastně kreslit. Každý den jsem ale odolával pochybnostem, jestli vůbec mohu mít tu drzost ilustrovat celou knihu.

Film je v dnešní době velice finančně náročná záležitost. Jak je vůbec obtížně sehnat peníze na natočení pohádky?
Tak obtížně, že je ještě nemám. Každý filmový projekt asi měl ty peripetie a to k tomu asi patří. Věřím, že stačí jen čekat, jestli potkám ty správné lidi, se kterými ten film uděláme. Je to spíše takový můj sen.

Jak podle vás funguje v Česku kritika? Je nastavena dobře?
Relativně dobře asi jo. Vzhledem k tomu, že těmto lidem někdo vyplácí za jejich práci plat, tak je to pro ně nastaveno asi dobře.

Princ Mamánek je v některých věcech velice originální. Ve filmové verzi by dokonce mohl být zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Čím?
Já mám takový nápad. Nejdelší filmový polibek je asi čtyři minuty, což se dá hravě v titulkové části překonat. Já jsem se rozhodl, že tento rekord překonám a zažádám si o zapsání do Guinessovy knihy rekordů.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Princ Mamánek
Čeština

Princ Mamánek

0.0 0
od 204
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.
Říjnový žebříček nejprodávanějších knih v našem e-shopu je tady!
Kniha mě na první pohled zaujala svou laskavou a něžnou obálkou. Ihned mi bylo jasné, že nezůstane jen tak bez povšimnutí. Navíc je zaměřena na téma, které mě velmi zajímá. Doporučila bych ji všem, kteří se nacházejí na životní křižovatce a nevědí, co si se svým životem počít.