Zvláštní, ale zároveň nádherné fantazijní dílo, které kombinuje prvky dobrodružných románů od Julese Verna a detektivek z pera Arthura C. Doyla, vždyť jednou z hlavních postav je John Shylock Holmes, příbuzný toho slavnějšího Holmese, ovšem též skvělý vyšetřovatel, který jistě s pomocí svých přátel přijde záhadě na kloub a zastaví zločince dříve, než uskuteční své zákeřné plány...
Vše začíná, když je lady MacRaeové ukraden vzácný diamant zvaný Ananké a poblíž jejích pozemků jsou nalezeny tři useknuté nohy obutých do tenisek stejnojmenné značky. Na záhadu musí přijít vyšetřovatel John Shylock Holmes se svým majordomem Grimodem a přítelem Martialem Canterelem, který je sice geniální, ale také vášnivý kuřák opia. Stop je málo, ale brzy se objeví další těla obutá do značky Ananké. Jak to spolu souvisí? A kdo je zlodějem diamantu?
Paralelně s detektivní zápletkou se v knize vypráví příběh čínského podnikatele pana Wanga, který svým zaměstnancům továrny na výrobu elektronických čteček nechá předčítat během směny. A tím ovlivní nejen výkonnost lidí, ale také jejich životy...
Kniha tak spojuje dvě vzájemně nesouvisející dějové linie, při jejichž čtení si budete připadat jako byste bloudili rozsáhlým bludištěm příběhu, které snad nemá ani východ. Jak se však budete přibližovat k závěru knihy, tak najednou vše začne do sebe zapadat a vám se z literárního labyrintu ještě nebude chtít odejít.
Jednotlivé postavy přinášejí do děje svůj díl, aby všechno ještě více zamotali. Nejvíce mě fascinoval John Shylock Holmes, který je příbuzný slavného Holmese, a tak se od něho očekávají velké věci. A přitom by si bez svého černošského majordoma Grimoda a geniálního přítele Martiala Canterela nejspíše ani nezavázal tkaničky. Holmes využívá pouze deduktivní metodu, tudíž pokud se nemůže opřít o důkazy, je bezradný. Zato Martial Canterel kouří opium a během „jiných stavů“ přichází až na nečekané nápady.
Mezi příběhy vyvstává až filozofická otázka, kde se nachází ten bod Nemo a co skrývá. Kniha se občas pohybuje na pomezí paralelního světa, nebo fantazijních přeludů geniální (nebo šílené) mysli autora. Holmes se svými přáteli musí cestovat podivným světem, který občas ztrácí základní fyzikální vlastnosti a náhle se ocitají někde jinde. Co je skutečnost a co přelud? Jak spolu obě dějové linie souvisí? A záleží na tom?
Ostrov v bodě Nemo se nedá žánrově zařadit, protože v sobě má něco z klasické detektivky, dobrodružných románů, až fantasmagorických příhod a chvílemi také steampunku, jelikož se zde objeví koňské povozy, vzducholodě, podivná zařízení i čtečky s dotykovou obrazovkou. A tak si buď knihu zamilujete, nebo ne. Po dočtení máte podivný, rozporuplný pocit. Je to famózní zážitek, ale zároveň je kniha těžší na čtení, protože se musíte dost soustředit na obě linie i detaily příběhů, aby vám nic neuniklo a kniha odhalila všechna svá tajemství.
Hodnocení: 80%
Autor: Zdeňka Mašátová