Když jsem v roce 2014 vydal tuto knihu poprvé, myslel jsem si, že zájem o ni bude malý. Jaké ovšem bylo mé překvapení, když se celý náklad prakticky za necelý rok rozebral. A tak jsem v roce 2015 vydal v mnohem větším nákladu druhé vydání. No a teď již je prakticky celé druhé vydání také rozebrané, a tak po deseti letech jsem se rozhodl vydat vydání třetí. A to i kvůli tomu, že právě připravuji k vydání svou další publikaci nazvanou „Možnosti dialogu mezi muslimy a křesťany“, kdy se obě tyto publikace navzájem doplňují a rozvíjejí svůj obsah.
Protože zatímco tato kniha „Ježíš Kristus a islám“ je psána v duchu islamokritickém s poukazováním na rozdíly mezi islámem a křesťanstvím, naopak má publikace „Možnosti dialogu mezi muslimy a křesťany“ se zaměřuje na specifický a jednoznačně vymezený problém mezináboženského dialogu, kde se věnuji hlavně pozitivnímu aspektu vztahů křesťanů a muslimů a možnosti dialogu mezi nimi.
Myslím si také, že křesťané se nemohou divit vítěznému pochodu vyznavačů islámu Evropou, když hlásání evangelia a prosazování křesťanských hodnot bylo některými teology a církevními představiteli zrušeno a nahrazeno mezináboženským dialogem a hlásáním bezbřehé reformace křesťanství k obrazu ateistickému a marxistickému. Toto druhé vydání jsem rozšířil o několik kapitol věnujících se jak duchovním tématům, tak i praktickému soužití muslimů s křesťany.
A snad i pomůže těm z vás, kdo islám nekriticky obhajují, pochopit jeho negativní stránky. Byť kniha je o islámu a křesťanství, je užitečná i pro ateisty a nekřesťany, kteří v této tématice nemají příliš mnoho znalostí. Již jsem se setkal s bývalými muslimy, kteří přijali islám na základě islámské propagandy, jež lže o křesťanství, a když si tito lidé přečetli fakta o problematice islámu a křesťanství, uznali svůj omyl a islám opustili.
V předkládané knize autor zkoumá, jak se k učení Ježíše Krista staví islám, a zabývá se otázkou ideologických a teologických rozporů mezi těmito dvěma světovými náboženstvími. Lhoťan se tak snaží překlenout mnohdy příliš povrchní pohled na islám převažující v České republice. Kniha poukazuje nejen na zásadní rozdíly mezi interpretací postavy Ježíše Krista v islámu a křesťanství, nýbrž také poukazuje na problémové části mezináboženského dialogu, kdy křesťané mnohdy podléhají strachu z kritiky kontroverzních části islámu. Přitom by však části islámu, jež jsou neslučitelné nejen s křesťanstvím, ale i s civilizovanou společností ctící humanitu a lidskou svobodu, neměly být přehlíženy.
V Čechách a na Moravě bývá součástí islámské misie místy až agresivní a lživá agitace zaměřující se proti křesťanství, kdy je muslimy využíváno protikřesťanských a protikatolických nálad v české společnosti. Tato kniha proto představuje sumarizaci základních faktů potřebných pro pochopení problému islámu a islamizace, a to nejen křesťany, ale i ateisty. Byť je autor bývalým muslimem, jenž se po studiu života Ježíše Krista přiklonil ke křesťanství, uctívá jako zásadní hodnotu danou Bohem právo na svobodu přesvědčení. Jeho kniha tedy není zamýšlena jako prezentace pozitivního obrazu křesťanství na úkor islámu či ateismu, spíše má být české společnosti jakýmsi varováním, poněvadž vlivem současné expanze islámu podpořené vymíráním křesťanského společenství mohou již příští generace žít ve společnosti islámem formované. Na příkladu takovýchto společností podřízených islámskému právu se dnes již ukazuje, že i středověká křesťanská netolerance byla oproti vládě islámu jen "procházkou růžovým sadem".
Mgr. Lukáš Lhoťan (1980) je nezávislý novinář, bývalý muslim a autor, například knih Ježíš Kristus a islám, Eurabia, Islám a islamismus v České republice, Cestujeme po Turecku, Arménský holocaust a dalších. Je absolvent magisterského studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jeho komentáře vycházejí v českých mediích a jsou překládány i do cizích jazyků (angličtina, polština, ruština aj.). Od roku 1998 do roku 2010 byl spolupracovníkem předsedy českých muslimů Muneeba Hassana Alrawiho.
Je absolventem poutě do Mekky a vzdělávacích kurzů o islámu saúdskoarabské organizace World Assembly of Muslim Youth. Podílel se na projektu odhalování islámských extremistů v německé spolkové zemi Bavorsko (projekt byl ve spolupráci s bavorskou zemskou kontrarozvědkou Bayerisches Landesamt für Verfassungsschutz). Rovněž absolvoval studijní pobyt v USA nazvaný The International Visitor Leadership Program a organizovaný Ministerstvem zahraničí Spojených států amerických. Do svého veřejného zřeknutí se islámu v roce 2012 patřil k mediálně nejznámějším muslimům v České republice a také k propagátorům reformního islámu. Od roku 2011 je zakladatelem a vedoucím nakladatelství nesoucího jeho jméno a spoluzakladatelem výzkumného centra na problematiku islámu, migrace a bezpečnostních služeb.