Které zvyky a tradice na Vánoce dodržujete?

archiv revue
České Vánoce nemají o zvyky a tradice nouzi. V každé rodině se pravděpodobně dodržují ty nejznámější, ostatní pak různě. Pojďme si je připomenout.
Vánoce patřily odedávna k nejdůležitějším obdobím v roce. Je to křesťanský svátek a slaví ho lidé po celém světě.

Ozdobený stromeček

Ve všech rodinách se dodržuje zdobení vánočního stromečku. Víte, ve kterém roce se v českých zemích poprvé objevil ozdobený stromeček? Bylo to v roce 1812. Doma si ho ozdobil ředitel Stavovského divadla Jan Karel Leibich. Bez stromečku by to nebyly Vánoce, neměli bychom kam dát dárky. A podle tradice by se mě zdobit až na Štědrý den.

Jmelí

V dřívějších dobách mělo jmelí na Vánoce jen zelenou barvu, dnes si ho zdobíme nejčastěji stříbrnou nebo zlatou, ale i jinými barvami. Mělo by ovšem být darované, protože pouze to přináší štěstí. Snítky jmelí se věší na osvětlení nebo zárubně dveří.
Pověra říká, že muž má právo pod zavěšeným jmelím políbit každou ženu nebo dívku. Podle jiné tradice – „Kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí“ může mít tento zvyk i další vysvětlení.

Ryba na talíři

Večeře v podobě kapra či jiné ryby na talíři není tak stará. Nejdříve se objevila v městských rodinách a až poté se tato tradice dostala na vesnici, kde si ji lidé začali chystat až ve 20. století. Dnes je součástí každého štědrovečerního stolu. A co se z kapra dává do peněženky? No přece šupina, která by nám měla přinést spoustu peněz :-)
Pokud byste chtěli poradit s přípravou rybí pochoutky, inspirací vám bude Nový velký rybí receptář Miloše Štěpničky.

Rozkrojení jablíčka

Jablka rozkrajujeme po večeři. Když se uvnitř objeví hvězdička s pěti cípy a zdravými jadérky, věstí štěstí a zdraví pro příští rok. Naopak červivý jadřinec značí nemoci a pokud má tvar kříže, bude příští rok nevlídný. Takže byste mohli napomoci osudu výběrem pěkného jablíčka.

Lití olova

Tohoto staročeského zvyku se mohou účastnit všichni rodinní příslušníci. Stačí nad plamenem roztavit kousek olova, které se pak vylije do misky naplněné vodou. Můžete si u nás zakoupit set Tradiční vánoční lití olova, který je velmi oblíbený. Zjistěte podle tvaru, který odlijete, co vás příští rok čeká!

Zlaté prasátko

V případě, že se budete po celý Štědrý den postit, uvidíte večer zlaté prasátko. To by vám mělo zajistit hojnost a úrodu v celém dalším roce.

Skořápkové lodičky

Do prázdných skořápek od vlašských ořechů se přilepí nakapaným voskem malá svíčka a ořechová lodička se zapálenou svíčkou se dá do větší nádoby s vodou. Pokud vydrží dlouho plout a svítit, čeká vás šťastný život. Ovšem v případě, že pluje směrem doprostřed nádoby, vydáte se na nějakou cestu, drží-li se u krajů, budete spokojení doma.

Házení botou

Chtějí-li svobodná děvčata zjistit, jestli budou mít příští rok svatbu, mohou na Štědrý den hodit botu přes hlavu. Když dopadne bota patou směrem ke dveřím, vdavky nebudou, pokud špičkou, bude se vdávat.

Třesení stromkem

Netřese se vánočním stromečkem, ale nějakým venkovním, například jabloní nebo zlatým deštěm. Tento zvyk už se dnes moc nedodržuje a pokud ano, tak snad jen na venkově. Svobodné dívky po štědrovečerní večeři vyběhnou a zatřesou stromkem. Z místa, odkud se ozve první zaštěkání psa, by měl přijít ženich.

Koledy

Tato tradice je prastará. Koledování známe už od středověku. Koledníci chodí od domu k domu, zpívají písničky, recitují, přejí šťastné svátky. Za to pak dostanou odměnu. Hlavní období koledování bylo mezi Štědrým dnem a svátkem Tří králů. 

Dnes se koledy  zpívají v některých domácnostech pouze u vánočního stromečku, více jsou slyšet v kostele nebo na vánočních trzích. Jejich živá interpretace se stále více nahrazuje pouštěním nahraných a nazpívaných koled z hudebních nosičů. Vybrat si můžete také z naší nabídky.

Dárečky

Rozdávání dárků je sice stará tradice, dnes má ovšem zcela jinou podobu než v minulosti. Kdysi dárky dostávali koledníci a v rodinách se dbalo spíš na duchovní, než na materiální rozměr Vánoc. Postupně se začaly dávat dárky především dětem. A dnes můžete darovat v podstatě cokoliv. A my vám samozřejmě doporučíme především KNIHU :-)

A pokud vás podrobně zajímají všechny zvyky, tradice a historie Vánoc, všechno najdete v nové knize Vánoce - historie, zvyky, tradice. Navíc uvnitř najdete betlém, který si můžete vystřihnout.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Tradiční vánoční lití olova

5.0 22
249 204
Poslední kusy
Čeština

Vánoční box

3.0 1
99 81
Vyprodáno
Čeština

Vánoce historie, zvyky, tradice

0.0 0
299 245
Vyprodáno
Čeština

Nový velký rybí receptář Miloše Štěpničky

0.0 0
490 402
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více