Léčivé rostliny či byliny anebo prostě léčivky jsou rostliny, které obsahují účinné látky, jež příznivě ovlivňují stav lidského organismu ve smyslu zdraví. Věděli to už naši předkové a léčili jejich pomocí odpradávna. Každá taková rostlina obsahuje nějakou účinnou látku, jež se využívá v lidové medicíně anebo ve farmakologii k výrobě léků. Roste jich u nás spousta, ale k léčení se jich aktuálně používá asi 300.
Tato praktická příručka (do kapsy) popisuje rovnou stovku těch nejosvědčenějších – pěstovaných i sbíraných ve volné přírodě -, jež se těší největší oblibě.
Její autorky, doc. ing. Jarmila Neugebauerová a ing. Věra Žďárská jsou odbornice na slovo vzaté. Problematice léčivých rostlin se na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v jihomoravské Lednici věnují řadu let na vysoké odborné úrovni.
Jejich příručka sestává ze dvou základních oddílů:
-
z botanického přehledu, abecedně uspořádaného, který obsahuje podrobné informace o vybraných rostlinách a jejich vyobrazení včetně používaných částí
-
z uživatelského manuálu, který popisuje, co se z rostlin používá a jak se zpracovává a léčebně využívá.
Doplňuje je přehled zdravotních potíží a návod léčby, slovníček odborných výrazů a názorné tabulky doby květu popsaných rostlin a jejich sběru.
Tato příručka zaznamenala při 1. vydání značný ohlas mezi širokou veřejností a byla rychle rozebrána, proto nyní vychází v 2. vydání.