Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Legendami díky vůli a odolnosti

archiv revue
Horolezec a Ledový muž. Josef Rakoncaj a Wim Hof si našli každý svůj způsob, jak se vypořádat s nástrahami. Nejen těmi přírodními, ale také životními. Začínali od úplné nuly a dokázali dojít k vysněnému cíli. Přečtěte si dvě biografie o silných mužích, kteří právě teď inspirují široké publikum milovníků zimního sportování.

Pěttisíckrát nahoru

Říká se, že jen málokdo si uvědomuje neuvěřitelnou křehkost lidského života tak jako horolezci. A přesto pokoušejí osud, protože v bezpečí a nečinnosti by si sami sebe nevážili. Josef Rakoncaj, Čech, který se zařadil mezi hrstku nejlepších lezců světa, měl kliku. Tuhle sázku do loterie vyhrál hned ze dvou důvodů: jednak se mu podařilo dosáhnout přesně toho, co si předsevzal, a také všechna svoje nebezpečná dobrodružství přežil. Trénoval na českých pískovcových skalách, kde absolvoval už pět tisíc výstupů. Jeho skutečným snem ale byly zasněžené ledovcové stěny velehor, na které ještě nikdy nikdo nevystoupal. Ocitl se na takových místech, kde lidské životy vlivem mrazu, větru a nedostatku kyslíku často končí. To ho ale neodradilo, aby pokračoval v postupu k dalším úspěchům.

„Máme v historii nejvýraznější postavu, což je Joska Rakoncaj. On a jeho generace tahali za zlatý provaz toho himálajského snažení,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz jeho kolega a další známý horolezec Marek Holeček. Jeho vzor, od kterého získal cenné zkušenosti, nyní slaví 70. narozeniny a u té příležitosti sestavil společně s Miloněm Jasanským knihu Rakoncaj shrnující vše, co v životě viděl a dokázal. Kombinuje uvnitř fotografie i poutavé vyprávění a nabízí tak čtenářům výjimečný zážitek.

Chladem ke svobodě

V Nizozemsku sice žádné velehory nenajdete, zato jsou obyvatelé zvyklí na chlad, vodu a celoroční cyklistiku. Ani Wim Hof není jiný, jenom svou schopnost zocelit tělo extrémními podmínkami posunul až za hranice myslitelnosti. Už od narození musel bojovat o život, když přišel na svět jako přiškrcené dvojče, a tak postupně začal trénovat svoji vnitřní sílu. Zjistil, že chlad v kombinaci se správným dýcháním mu dodává pocit svobody a klidu. Pomohl mu mimo jiné s překonáním bolestné ztráty manželky, kdy zůstal sám na výchovu čtyř dětí.  

Netrvalo dlouho a dokázal lámat světové rekordy. Běžel maraton napříč pouští naboso nebo naopak v kraťasech za polárním kruhem, vylezl v letním oblečení pod Mount Everest, na jeden nádech uplaval více než 60 metrů pod ledem. Spousta skeptiků začalo namítat, že má zvláštní schopnosti. Wim ovšem tvrdil, že to samé může dokázat každý, a svěřil se do rukou vědců. Ti s podivem museli konstatovat, že jeho přelomová metoda aktivování lidského potenciálu má na zdraví blahodárný vliv.

Životní příběh Wima Hofa je strhující a sám ho jako vypravěč umí publiku skvěle podat. Nejen na přednáškách po celém světě, ale i formou autobiografické knihy Wim Hof – Ledový muž. Prozrazuje v ní své důležité poznatky a postup jak na to, pokud vás láká vydat se stejnou cestou. Začít objevovat své netušené možnosti můžete kdykoliv!

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Wim Hof Ledový muž
Čeština

Wim Hof Ledový muž

4.0 87
od 258
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.