Autoritářští populisté po celém světě, od Indie po Turecko a od Polska po Spojené státy, rozšiřují postupně svou moc. Výsledkem tohoto procesu je podle autora ohrožení demokracie.
Dvě základní složky liberální demokracie – osobnostní práva a vůle lidu – spolu vedou válku. Jak v politice vzrůstá úloha peněz, zatímco naléhavé záležitosti jsou smetávány ze stolu, zakořenil postupně systém „práv bez demokracie“. Populisté, kteří se proti tomu ohrazují, tvrdí, že chtějí vrátit moc zpět do rukou lidu. Ve skutečnosti ale vytvářejí něco stejně nefunkčního – „demokracii bez práv“.
Důsledkem je klesající důvěra v politiku. Občané se rozcházejí s politickým uspořádáním, demokracie uvadá. Mounk na základě původních výzkumů a barvitě popsaných událostí identifikoval tři klíčové příčiny voličské nespokojenosti: stagnující životní úroveň, strach z mnohonárodnostní demokracie a rostoucí vliv sociálních médií. Aby zvrátili tento trend, musejí politici schválit zásadní reformy, které budou přinášet prospěch většině, ne jen několika málo jedincům.
Lid versus demokracie je první kniha, která jde dál než k pouhému popisu nárůstu populismu. Jinak řečeno je v ní obojí; nejen jak jsme k takovému stavu věcí dospěli, ale hlavně co musíme nyní udělat. Těm, kteří se odmítají jen tak vzdát, Mounk vzkazuje: Tohle může být naše poslední šance na záchranu demokracie!